Miejsce tętniące historią. Puchar Świata w skokach wraca tam po 33 latach
Polska I najlepsza w drużynowej rywalizacji kobiet w skokach...
Video: Eurosport Polska I najlepsza w drużynowej rywalizacji kobiet w skokach...Zobacz skok Nicole Konderli z drugiej serii konkursu drużynowego kobiet w zimowej uniwersjadzie w Lake Placid. Polska I zajęła pierwszą lokatę.zobacz więcej wideo »Skok Konderli z 2. serii konkursu w Lake Placid
Video: Eurosport Skok Konderli z 2. serii konkursu w Lake PlacidZobacz skok Nicole Konderli z konkursu skoków narciarskich podczas zimowej uniwersjady w Lake Placid. zobacz więcej wideo »Ceremonia dekoracji po konkursie kobiet w Lake Placid
Video: Eurosport Ceremonia dekoracji po konkursie kobiet w Lake PlacidZobacz ceremonię dekoracji po konkursie kobiet na zimowej uniwersjadzie w Lake Placid. zobacz więcej wideo »Skok Rajdy z z 2. serii konkursu w Lake Placid
Video: Eurosport Skok Rajdy z z 2. serii konkursu w Lake PlacidZobacz skok Kingi Rajdy z konkursu skoków narciarskich podczas zimowej uniwersjady w Lake Placid. zobacz więcej wideo »Skok Konderli z z 1. serii konkursu w Lake Placid
Video: Eurosport Skok Konderli z z 1. serii konkursu w Lake PlacidZobacz skok Nicole Konderli z konkursu skoków narciarskich podczas zimowej uniwersjady w Lake Placid. zobacz więcej wideo »Polska II na 3. miejsu w konkursie mikstów w Lake Placid
Video: Eurosport Polska II na 3. miejsu w konkursie mikstów w Lake PlacidKinga Rajda i Szymon Jojko zajęli trzecią lokatę w konkursie mikstów w zimowej uniwersjadzie w Lake Placid. Zobacz ich skoki z drugiej serii.zobacz więcej wideo »Skok Konderli z 2. serii konkursu mikstów w Lake Placid
Video: Eurosport Skok Konderli z 2. serii konkursu mikstów w Lake PlacidZobacz skok Nicole Konderli z drugiej serii konkursu mikstów w zimowej uniwersjadzie w Lake Placidzobacz więcej wideo »Skok Twardosz z 2. serii konkursu drużynowego w Lake Placid
Video: Eurosport Skok Twardosz z 2. serii konkursu drużynowego w Lake PlacidZobacz skok Anny Twardosz z drugiej serii konkursu drużynowego kobiet w zimowej uniwersjadzie w Lake Placid. Polska II zajęła drugą lokatę.zobacz więcej wideo »
Skoki wracają do Stanów Zjednoczonych. W najbliższy weekend po 33 latach przerwy Puchar Świata ponownie zawita za ocean, do Lake Placid w stanie Nowy Jork. To obiekt, na którym Polacy zaznali sukcesów.
Puchar Świata w skokach narciarskich na żywo w Eurosporcie, TVN i Eurosporcie Extra w Playerze
Zawody w Ameryce Północnej będą dla skoczków przedostatnim przystankiem przed główną imprezą sezonu, mistrzostwami świata w narciarstwie klasycznym.
Aż trudno uwierzyć, że to położone w północno-wschodniej części Stanów Zjednoczonych miasto wśród gór pasma Adirondack, które dwukrotnie było gospodarzem zimowych igrzysk olimpijskich, nie gościło najlepszych skoczków świata od grudnia 1990 roku. Wtedy odbyły się tam ostatnie zawody Pucharu Świata. Czy komuś mówi dziś nazwisko Andre Kiesewetter? A to ten niemiecki skoczek zapisał się bowiem w historii jako ostatni triumfator na tym obiekcie.
Renowacja za 22 miliony
Obiekt MacKenzie Intervale, tak nazywa się skocznia w Lake Placid, został wybudowany w 1931 roku z myślą o igrzyskach, które miały miejsce rok później. Zdał egzamin, o czym najlepiej świadczy fakt, że w 1950 roku odbyły się tam pierwsze powojenne mistrzostwa świata w narciarstwie klasycznym.
Gdy miasto, a w zasadzie wieś, w stanie Nowy Jork otrzymało prawo do organizacji kolejnych igrzysk w 1980 roku, podjęto decyzję o przebudowie skoczni. Stara wieża najazdowa została wysadzona w powietrze. W jej miejsce powstał nowoczesny kompleks ze skoczniami K-86 i K-114, również igielitowe.
W latach osiemdziesiątych Lake Placid regularnie zaczęło gościć zawody Pucharu Świata. Pierwsze zawody, w styczniu 1983, wygrał dominator skoków w latach 80. legendarny Matti Nykanen.
A Polacy? Niestety, żaden z Biało-Czerwonych nigdy nie stanął na podium skoczni olimpijskiej. Najbliżej tego osiągnięcia był Jan Kowal, który zajął siódme miejsce w konkursie rozgrywanym w grudniu 1988 roku, czyli dwa lata przed narodzinami wicelidera klasyfikacji generalnej bieżącego sezonu Dawida Kubackiego. Kamil Stoch i Piotr Żyła mieli wówczas zaledwie roczek.
Łącznie na tym 128-metrowym obiekcie rozegrano 18 pucharowych konkursów. W 2021 roku skocznia przeszła kolejną renowację, tym razem o wartości 22 milionów dolarów. Obiekt zyskał zupełnie nowy rozbieg, przeprofilowano również zeskok.
Na stronie skoczni można się dowiedzieć, że kompleks narciarski zyskał również "przebudowaną windę widokową". "Kolejka daje wspaniały widok na Adirondack High Peaks (46 szczytów górskich w górach Adirondack) z lotu ptaka. Na szczycie znajduje się taras widokowy, który oferuje 360-stopniowe panoramiczne widoki na Lake Placid, takie, które zwykle wymagałyby godzinnej wędrówki w górę, a tu wszystko dostępne jest w zaledwie 30 sekund jazdy windą".
Polacy przetestowali w ostatnich miesiącach
Chociaż zawodów Pucharu Świata nie widziano tam od 33 lat, obiekt nadal jest regularnie używany i chwalony. Jesienią ubiegłego roku odbyły się tam mistrzostwa USA. Skocznia służy również do treningów i zawodów Pucharu Kontynentalnego. W październiku ubiegłego roku na drugim i trzecim stopniu podium Letniego PK stanęło dwóch Polaków: Tomasz Pilch i Aleksander Zniszczoł, a tuż za nimi uplasował się Jan Habdas. Całą trójkę zobaczymy zresztą w Lake Placid w najbliższy weekend.
W styczniu tego roku natomiast ze złotego medalu Uniwersjady, międzynarodowych igrzysk studentów, cieszyła się Nicole Konderla, a brązowy medal wywalczyła Kinga Rajda. Obie okazały się również najlepsze w drużynowym konkursie, a po srebro sięgnęły Paulina Cieślar i Anna Twardosz.
Być może kolejne sukcesy dołożą w sobotę i niedzielę Kubacki i Żyła.
Program PŚ w Lake Placid (godziny według czasu polskiego):
10 lutego, piątek
21.00 - oficjalny trening
23.00 - kwalifikacje
11 lutego, sobota
15.00 - seria próbna przed konkursem indywidualnym
16.00 - konkurs indywidualny
22.00 - seria próbna przed konkursem duetów
23.00 - konkurs duetów
12 lutego, niedziela
14.45 - kwalifikacje
16.15 - konkurs indywidualny