Liga Narodów Siatkarek 2023 - terminarz, wyniki i tabele. Kiedy odbędą się mecze? - Siatkówka kobiet

Akt. 17/07/2023, 06:19 GMT+2

Polskie siatkarki z brązowymi krążkami Ligi Narodów 2023. Biało-Czerwone w decydującym o medalu meczu wygrały w Arlington z Amerykankami. Rozgrywki wygrały Turczynk. Srebro dla Chinek. Sprawdź wyniki Ligi Narodów 2023.

Polska - Francja w siatkówce kobiet

Faza pucharowa Ligi Narodów tym razem została rozegrana w amerykańskm Arlington. Polki w ćwierćfinale pokonały Niemki 3:1 i zanotowały największy sukces w historii występów w tym turnieju. Dotychczas najlepszym wynikiem było piąte miejsce wywalczone w 2019 roku w chińskim Nankin.
W półfinale nie sprostały jednak Chinkom, przegrywając wyraźnie 0:3.
Z zawodniczkami Stanów Zjednoczonych, które w drugim półfinale uległy Turczynkom, wygrały 3:2.

Liga Narodów siatkarek 2023. Program turnieju finałowego i drabinka (godziny czasu polskiego):

Udana faza grupowa

W fazie grupowej brało udział 16 reprezentacji. Oprócz Polek również zespoły narodowe: Turcji, Serbii, Bułgarii, Holandii, Niemiec, Chorwacji, Japonii, Brazylii, Chin, Stanów Zjednoczonych, Dominikany, Włoch, Korea Południowej, Tajlandii oraz Kanady.
Jak wyglądał przebieg poszczególnych turniejów?

Polskie siatkarki rozpoczynają walkę w Lidze Narodów

Fenomenalny turniej w Antalyi

Pierwszy turniej odbył się w Turcji w dniach 30 maja - 4 czerwca. Pierwszymi rywalkami naszego zespołu były Kanadyjki. Spotkanie trwało ponad dwie godziny i było niezwykle zacięte. Biało-Czerwone dwukrotnie odrabiały stratę seta, by ostatecznie zwyciężyć w tie-breaku 3:2. Bohaterką okazała się Martyna Czyrniańska.
W środę 31 maja podopieczne Stefano Lavariniego odpoczywały, a w czwartek rywalizowały z obrończynami tytułu, czyli Włoszkami. Nasze siatkarki spisały się kapitalnie i sensacyjnie pokonały ekipę z Półwyspu Apenińskiego 3:1.
Dzień później rywalkami były Tajki, które nie sprawiły problemów ćwierćfinalistkom ubiegłorocznych mistrzostw świata. Starcie trwało zaledwie 75 minut i zakończyło się wynikiem 3:0.
W kolejnym meczu Polki równie łatwo poradziły sobie z Serbkami. To było duże zaskoczenie, bo ekipa z Bałkanów to aktualny złoty medalista mistrzostw świata.
Cztery wygrane i 11 punktów dały Biało-Czerwonym prowadzenie w tabeli Ligi Narodów.

Potem Chiny

Po powrocie do Polski, zawodniczki dostały kilka dni wolnego. Potem zebrały się na wspólnym zgrupowaniu z reprezentacją męską w Spale. W zespole doszło do jednej zmiany w porównaniu ze zmaganiami w Turcji. Kontuzjowaną środkową Kamilę Witkowską zastąpiła 19-letnia Dominka Pierzchała. W drużynie nadal nie było narzekających na urazy Joanny Wołosz oraz Weroniki Centki.

Polskie siatkarki wspaniale grają w Lidze Narodów

Polki 10 czerwca wyleciały do Hongkongu, aby rozegrać cztery spotkania.
W pierwszym meczu Biało-Czerwone zmierzyły się z Dominikankami. Zespół z Karaibów wystąpił w praktycznie najmocniejszym składzie i mocno postawił się Polkom. Nasze zawodniczki zwyciężyły po emocjonującym starciu 3:1.
W drugim siatkarki prowadzone przez Lavariniego grały z faworyzowanymi Turczynkami i spisały się fenomenalnie, pokonując rywalki bez straty seta. W trzecim spotkaniu przyszła pierwsza porażka w rozgrywkach. Holenderki okazały się za mocne, wygrały 3:0. Ostatnie spotkanie to gładka wygrana z Chinkami.

Dwa tie-breaki, jedna porażka w Suwonie

Gospodarzami ostatnich turniejów (27 czerwca - 2 lipca) są Suwon w Korei Południowej, w którym grają Biało-Czerwone, oraz Bangkok w Tajlandii.
Polki w środę 28 czerwca rozpoczęły imprezę meczem z Amerykankami. Po kapitalnej walce i niewykorzystanej piłce meczowej w tie-breaku nasze siatkarki przegrały 2:3. Tym samym to mistrzynie olimpijskie awansowały na pierwsze miejsce w klasyfikacji generalnej Ligi Narodów.
Następnego dnia Biało-Czerwone znów rozegrały pięć setów, ale tym razem pokonały Niemki 3:2. Po tym zwycięstwie wróciły na prowadzenie w tabeli, które kilka godzin później ponownie straciły na rzecz zawodniczek ze Stanów Zjednoczonych.
W piątek podopieczne Lavariniego, mimo porażki w pierwszej partii, wygrały z Bułgarkami 3:1. Po tym zwycięstwie i porażce Japonek z Holenderkami, nasza drużyna awansowała na siódme miejsce w rankingu FIVB.
Ostatnie spotkanie w Azji nasze siarkarki rozegrały w niedzielę, po dniu przerwy. Gospodyniom Koreankom nie dały żadnych szans, zwyciężając pewnie 3:0. To dziesiąta wygrana naszych zawodniczek w tej edycji.

Polki świetnie radzą sobie w Lidze Narodów

Polki najlepsze w fazie zasadniczej

O tym, czy zajmą pierwsze, czy drugie miejsce w pierwszej fazie rywalizacji zdecydował wynik spotkania zawodnikczek USA z Chinkami. Mimo że Azjatki przegrywały w setach 1:2, to odrobiły straty i wygrały 3:2. W tie-breaku nie dały rywalkom szans, zwyciężając 15:8. To oznacza, że Biało-Czerwone utrzymały pierwsze miejsce po fazie grupowej.