Mistrzostwa Europy siatkarzy 2023 - terminarz, wyniki i tabela

Akt. 16/09/2023, 23:07 GMT+2

Siatkarze reprezentacji Polski mistrzami Europy. Po znakomitym meczu wygrali z Włochami 3:0 (25:20, 25:21, 25:23) i po 14 latach sięgnęli po drugi tytuł najlepszej drużyny na Starym Kontynencie. Jak wyglądała droga podopiecznych Nikoli Grbicia na szczyt europejskiej piłki siatkowej?

Polscy siatkarze w turnieju Ligi Narodów w Rotterdamie

Już po raz trzeci rolę gospodarzy siatkarskiego Euro podzieliły między siebie cztery kraje. Tym razem o prymat na Starym Kontynencie siatkarze z 24 drużyn walczyli we Włoszech, w Bułgarii, w Macedonii Północnej i w Izraelu.
Podopieczni Grbicia po historycznym triumfie w Lidze Narodów rozegrali cztery mecze. W Memoriale Huberta Wagnera zdołali pokonać tylko Francję, po meczach ze Słowenią i Włochami schodzili z parkietu pokonani. Potem w pięciu setach wygrali towarzyski mecz z Ukrainą, będący ostatnim sprawdzianem przed mistrzostwami Europy.
W nich na początek grający w grupie C Polacy zmierzyli się z Czechami i pewnie zwyciężyli 3:0. Następnie pokonali teoretycznie najsilniejszego rywala w swojej stawce, czyli Holandię 3:1. Trzecią ekipą, którą ograli Biało-Czerwoni była Macedonia Północna 3:0. Później przyszła pewna wygrana 3:0 z Danią, a także z Czarnogórą, również 3:0.

Czas na fazę pucharową mistrzostw Europy siatkarzy 2023

W 1/8 finału przeciwnikiem Polaków była Belgia. Mecz odbył się w niedzielę 10 września. Biało-Czerwoni od początku kontrolowali spotkanie, ale niespodziewanie przegrali trzeciego seta. Ostatecznie wygrali 3:1.
We wtorek w Bari Polacy w walce o półfinał zmierzyli się z Serbami. Spotkanie było bardzo ciekawe. Nasza drużyna przegrała pierwszą odsłonę, ale była lepsza w trzech kolejnych.

Polacy mistrzami Europy

W wielkim finale trafili na Włochów, aktualnych mistrzów świata. Rewanż za ubiegłoroczny finał światowego czempionatu w Gdańsku poszedł po myśli Biało-Czerwonych. Po znakomitym meczu podopieczni Nikoli Grbicia wygrali 3:0 (25:20, 25:21, 25:23) i po 14 latach odzyskali tytuł mistrzów Europy.