Liga Mistrzów 2023/24. Wielkie emocje w Madrycie. Real wyszarpał awans do ćwierćfinału

Akt. 06/03/2024, 23:16 GMT+1

Rewanżowe spotkanie w ramach 1/8 finału Ligi Mistrzów na Santiago Bernabeu dostarczyło mnóstwa wrażeń do samego końca. Real zremisował w środę z RB Lipsk 1:1 i awansował do ćwierćfinału. W pierwszym meczu w Niemczech podopieczni Carlo Ancelottiego wygrali 1:0.

RB Lipsk - Real Madryt w 1/8 finału Ligi Mistrzów 2023/24

Pierwszy mecz w Lipsku rozegrano 13 lutego. Choć gospodarzom nie dawano większych szans, pozostawili po sobie bardzo dobre wrażenie.
Drużyna z Madrytu wygrała 1:0 po przepięknym golu Hiszpana marokańskiego pochodzenia Brahima Diaza. Miejscowi mogli być nieco rozczarowani, bo zwłaszcza w drugiej połowie stworzyli kilka ciekawych okazji do wyrównania. W bramce Realu kapitalnie prezentował się jednak Andrij Łunin. Ukrainiec obronił dziewięć strzałów.
Na rewanż do składu Królewskich wrócił ich najlepszy w tym sezonie piłkarz, Anglik Jude Belingham. Na ławkę powędrował Diaz.
Trener Realu Carlo Ancelotti nieco zaskoczył zestawieniem wyjściowego składu. W pierwszej jedenastce znalazł się w między innymi obrońca Rudiger. Gospodarze bardzo chcieli zatrzeć złe wrażenie po niedawnym ligowym meczu z Valencią, które zakończyło się skandalem.

Nie strzelił, ale był na spalonym

Początek spotkania był wyrównany, ale nieco lepiej prezentowali się zawodnicy z Lipska. Ich kibice liczyli na to, że zdecydowanie bardziej skuteczny niż w pierwszym starciu w tej parze będzie Benjamin Sesko. 20-letni napastnik ze Słowenii zmarnował wtedy wiele dobrych okazji.

Real Madrid - RB Leipzig

W 10. minucie Sesko nie wykorzystał sytuacji sam na sam z Łuninem. Na swoje szczęście był jednak na spalonym. Inaczej mógłby bardzo żałować.
Piłkarze z Lipska z każdą kolejną akcją prezentowali się coraz lepiej. Real był wyraźnie zaskoczony.
Dopiero po mniej więcej pół godzinie rywalizacji podopieczni Ancelottiego nieco podkręcili tempo. Najpierw strzał Bellinghama został zablokowany, a potem niezłą okazję miał Vinicius Junior.
W końcówce pierwszej połowy RB było w natarciu. Najpierw dobrze strzelał Xavi Simons, a potem świetną okazję, nie pierwszy raz w środowy wieczór zmarnował Lois Openda. Przed zmianą stron nic się nie zmieniło. Mimo przewagi goście nie byli w stanie pokonać Łunina.

Openda marnował okazję za okazją

Z Rodrygo i większą energią

Drugą część starcia Real rozpoczął z Rodrygo na murawie. Brazylijczyk zastąpił Eduardo Camavingę.
W 48. minucie kolejną dobrą szansę zmarnował Openda. Świetnie zareagował Łunin. Niedługo potem bardzo nieodpowiedzialnie w środku pola zachował się Vinicius Junior. Najpierw sfaulował Orbana, a moment później chamsko go odepchnął. Sędzia Massa pokazał mu żółtą kartkę. Spokojnie Brazylijczyk mógł zostać wykluczony z meczu.
W 65. minucie zrehabilitował się za nieodpowiedzialne zachowanie, strzelając strzelił pięknego gola po znakomitym kontrataku. Po przejęciu piłki przez Krossa akcję przeprowadził Belingham. Na koniec Anglik podał świetnie w pole karne, a tam Vini strzelił nie do obrony. W dwumeczu Real wygrywał już zatem 2:0.
Goście się nie poddali. 180 sekund później zdobyli bramkę wyrównującą. W polu karnym najlepiej zachował się Orban, który głową wykorzystał świetnie dośrodkowanie Rauma. W tamtym momencie jeden gol dla RB Lipsk mógł zmienić wszystko.

Orban w walce z Viniciusem Juniorem

Walczyli do końca

Podopieczni Marco Rose uwierzyli, że są w stanie zwyciężyć, ale to Real mógł strzelić kolejnego gola.
Rodrygo, który znacznie ożywił grę madrytczyków, przeprowadził piękną indywidualną akcję. Na jej zakończenie kopnął jednak zbyt lekko.
W doliczonym czasie Dani Olmo mógł dać wygraną ekipie z Lipska. Po technicznym strzale Hiszpana piłka trafiła w poprzeczkę. Do końca nic już się nie zmieniło.
W dwumeczu Real wygrał zatem 2:1 i awansował do najlepszej ósemki.
W drugim spotkaniu tego wieczora Manchester City pokonał FC Kopenhaga 3:1. W pierwszym starciu tych ekip także padł wynik 3:1 dla angielskiego zespołu.
Real Madryt - RB Lipsk 1:1 (0:0)
Bramki: Vinicius Junior (65.) - Orban (68.)