Cudowny gol zaskoczył RB Lipsk. Real Madryt bliżej ćwierćfinału Ligi Mistrzów

Akt. 13/02/2024, 23:12 GMT+1

Bardzo ciekawy mecz w Lipsku. We wtorek piłkarze miejscowego RB przegrali 0:1 (0:0) z Realem Madryt w pierwszym spotkaniu 1/8 finału Ligi Mistrzów. Ozdobą starcia był gol Brahima Diaza. Gospodarze przeważali, ale w bramce gości kapitalnie spisywał się ukraiński golkiper Andrij Łunin. Rewanż 6 marca w stolicy Hiszpanii.

RB Lipsk - Real Madryt w 1/8 finału Ligi Mistrzów 2023/24

Po losowaniu par 1/8 finału Ligi Mistrzów zawodnikom z Lipska nie dawano większych szans. Wprawdzie w poprzedniej edycji rozgrywek oba zespołu grały ze sobą w fazie grupowej i niemiecki zespół zwyciężył 3:2, ale od tamtego czasu wiele się zmieniło.
15-krotni triumfatorzy Pucharu Europy w tym sezonie prezentują się znakomicie. Pewnie prowadzą w tabeli Primera Division, a w sobotę w meczu na szczycie pokonali wicelidera Girona CF 4:0. Ekipa prowadzona przez Marco Rose natomiast jest piąta w tabeli Bundesligi i w tym momencie nie jest pewna występów w przyszłej edycji Ligi Mistrzów.

Osłabieni i z przygodami

Real był zdecydowanym faworytem, mimo że do Niemiec ekipa prowadzona przez trenera Carlo Ancelottiego udała się bez najlepszego strzelca hiszpańskiej ekstraklasy Jude'a Bellinghama. Anglik nabawił się w ostatnim spotkaniu uraz kostki i będzie pauzował kilka tygodni. On dołączył do listy innych kontuzjowanych od dłuższego czasu zawodników z belgijskim bramkarzem Thibaultem Courtoisem na czele.
Gol anulado a Benjamin Sesko en el Leipzig-Real Madrid
Ekipa z Madrytu dodatkowo miała problem z dotarciem do Lipska. Przez strajk na miejscowym lotnisku, samolot z Królewskimi musiał lądować w oddalonym o 150 kilometrów Erfurcie. Potem jeszcze doszło do lekkiej kolizji z udziałem autokaru wiozącego zespół.
To jednak nie miało wpływu na poziom meczu. Od początku kibice oglądali bardzo dobre spotkanie. Działo się bardzo dużo. Lepsze szanse od pierwszych minut stwarzali piłkarze gospodarzy.
Już w drugiej minucie zdobyli bramkę. Zrobił to 20-letni Słoweniec Benjamin Sesko, ale bośniacki sędzia Irfan Peljto po analizie VAR go nie uznał. Powodem była pozycja spalona. Sytuacja wywołała jednak sporo kontrowersji.
Przyjezdni spokojnie się bronili. Pewnie w ich bramce prezentował się Łunin, a więc nominalnie trzeci golkiper Realu, który w obliczu wspomnianego urazu Courtoisa i słabej formie Hiszpana Kepy, stał się pierwszym wyborem Ancelottiego.

Fenomenalny strzał z dystansu

Po zmianie stron goście objęli prowadzenie. Kapitalną akcję zaprezentował Brahim Diaz. 24-letni skrzydłowy poprzednie trzy sezony spędził na wypożyczeniu w AC Milan. Po powrocie do klubu z Madrytu, pokazuje świetną formę.
We wtorek popisał się niesamowitymi umiejętnościami. Hiszpański pomocnik marokańskiego pochodzenia przeprowadził piękna indywidualną akcję. Tak naprawdę w przebojowy sposób wymanewrował trzech zawodników miejscowych i lewą nogą strzelił nie do obrony zza pola karnego.
W 72. minucie powinno być 2:0 dla ekipy ze stolicy Hiszpanii. Po świetnej akcji Brazylijczyka Viniciusa Juniora piłka trafiła w słupek.
Łunin zagrał bardzo dobrze
Potem zawodnicy z Lipska ambitnie próbowali odpowiedzieć i doprowadzić do remisu. Atakowali z wielką pasją, ale nadal świetnie grał Łunin. 25-latek bronił w naprawdę wymagających sytuacjach. Zwycięstwo Realu to głównie jego zasługa. W drugiej połowie zatrzymał sześć strzałów rywali, a w pierwszej trzy.
Pecha miał Diaz, który w końcówce doznał urazu. Na razie nie wiadomo, jak jest on poważny.