Euro 2024. Robert Lewandowski dwa razy wykonywał rzut karny w meczu Polska - Francja

Akt. 25/06/2024, 20:36 GMT+2

Polacy dzielnie walczyli z Francuzami w ostatnim meczu grupowym podczas Euro 2024. Rywale prowadzili po rzucie karnym Kyliana Mbappe. W 79. minucie także z "jedenastki" wyrównał Robert Lewandowski. Kapitan kadry zrobił to za drugą próbą. Po pierwszej sędzia Marco Guida nakazał powtórkę. Powód? Taki sam jak nieco ponad półtora roku temu w Katarze.

Euro 2024: Francja - Polska (źr. Getty Images)

Spotkanie w Dortmundzie było dla Polaków starciem o honor. Porażki z Holandią (1:2) i Austrią (1:3) sprawiły, że Biało-Czerwoni nie mieli szans na zajęcie choćby trzeciego miejsca w grupie. Rywale walczyli o pierwszą lokatę. Po dwóch kolejkach mieli cztery punkty.

Zbyt szybko opuścił linię bramkową

W drugiej połowie bramkę dla wicemistrzów świata zdobył z rzutu karnego Kylian Mbappe.
Potem doszło praktycznie do powtórki wydarzenia z grudnia w 2022 roku. Wtedy Polacy grali właśnie z Francuzami. To było podczas mundialu w Katarze i w meczu o awans do ćwierćfinału.
Biało-Czerwoni byli zdecydowanie słabsi. Przegrywali 0:3, ale w ostatniej minucie mieli szansę na honorowego gola z rzutu karnego.
Podobnie jak teraz, podszedł do niego Robert Lewandowski. Pierwszy, niezbyt dobry strzał kapitana kadry obronił Hugo Lloris, ale sędzia nakazał powtórzyć "jedenastkę". Golkiper rywali zbyt szybko opuścił linię bramkową.

Lewandowski strzelił gola Francuzom

Złe wykonanie i szczęście

We wtorek było podobnie.
Lewandowski w 79. minucie znów podszedł do rzutu karnego. Pierwszą próbę wykonał źle, ale znów miał szczęście. Od razu wskazywał, że Mike Maignan za prędko wyszedł przed linię. Sędzia Marco Guida po chwili zastanowienia zdecydował się na powtórkę.
I tej 35-latek nie zmarnował. "Lewy" strzelił ponownie w lewy róg bramki.
Ostatecznie w meczu padł remis 1:1.
Polacy zmagania w grupie D ukończyli na czwartym miejscu z jednym punktem, a Francuzi na drugim (5 pkt).
Najlepsi okazali się Austriacy (6 pkt), którzy we wtorek pokonali 3:2 Holendrów - oni zajęli trzecią pozycję (4 pkt).