Euro 2024. Holandia zaskoczona, Austria świętuje zwycięstwo w grupie

Akt. 25/06/2024, 20:12 GMT+2

Kapitalne widowisko w drugim meczu grupy Polaków na Euro 2024. Po zaciętej wymianie ciosów Austria pokonała Holandię 3:2, choć rywale dwukrotnie potrafili doprowadzić do remisu.

Euro 2024: Holandia - Austria (źr. Getty Images)

Po dwóch kolejkach w tej grupie jasne było tylko to, że ostatnie miejsce zajmie w niej Polska. Holandia i Austria miały nawet szanse na zajęcie pierwszego. W nieco lepszej sytuacji byli Pomarańczowi, którzy zgromadzili cztery punkty, o jeden więcej od swoich wtorkowych rywali.

Holandia sama sobie strzeliła

Wtorkowy mecz w Berlinie zaczęli lepiej Austriacy. Pod bramką Holendrów szybko zrobiło się groźnie. W końcu, po jednym z zagrań w ich pole karne, pechowo piłkę odbił Donyell Malen, który pokonał swojego bramkarza.

Donyell Malen był załamany

Po objęciu prowadzenia Austria grała mądrze, starała się trzymać Holendrów daleko od swojego pola karnego. Mimo to Pomarańczowi w pierwszej połowie doczekali się wyśmienitej okazji. Znów nie popisał się Malen, który tym razem w sytuacji sam na sam nie trafił w bramkę.

Holandia strzelała, Austria odpowiadała

Na drugą połowę Austriacy wyszli wyraźnie zdekoncentrowani i szybko dali sobie strzelić gola. Stracili piłkę na połowie i kontrę wykończył pewnie Cody Gakpo, dla którego było to drugie trafienie na turnieju.

Tak Gakpo trafił na 1:1

Wydawało się, że Holendrzy przejmą kontrolę nad meczem. W 59. minucie nie przypilnowali jednak w polu karnym Romano Shmida i ten to wykorzystał, pokonując bramkarza ładnym strzałem głową.
Pomarańczowi wiedzieli, że w tym momencie mogą zakończyć walkę w grupie na trzecim miejscu. Wzięli się do pracy i osiągnęli efekt. Memphis Depay sprytnie odnalazł się w polu karnym i skutecznie uderzył z powietrza. Holendrzy chwilę musieli wstrzymać się z radością, bo początkowo sędzia odgwizdał faul innego z ich zawodników. Ostatecznie po analizie VAR gola jednak uznał.
Austriacy drugi raz dali sobie odebrać prowadzenie, ale ich to nie złamało. Szybko wyprowadzili jeszcze jeden cios. Marcel Sabitzer dostał podanie w pole karne i uderzył pod poprzeczkę. 3:2, Austria trzeci raz na prowadzeniu.

Atak na pierwsze miejsce w tabeli

Podopieczni Ralfa Rangnicka tym razem nie zamierzali oddać inicjatywy Holendrom i poszli za ciosem. Szybko trafili do bramki rywali raz jeszcze, tym razem Christoph Baumgartner. Znów jednak pojawiły się wątpliwości. Tym razem okazało się, że strzelec był na spalonym i bramka nie została uznana.
Holendrzy w końciwych minutach mieli przewagę, ale nie potrafili już poważnie zagrozić bramce Austriaków.
W drugim meczu tej grupy Francja zremisowała z Polską 1:1. To oznacza, że Austria skończyła rywalizację na pierwszym miejscu, przed Trójkolorowymi. Holandia również awansowała do 1/8 finału, z trzeciego miejsca.
HOLANDIA - AUSTRIA 2:3
(Malen 6. samobójcza, Shmid 59., Sabitzer 81. - Gakpo 47., Depay 75.)