WTA Dubaj 2024. Poznaliśmy pierwszą finalistkę turnieju w Dubaju

Akt. 23/02/2024, 18:43 GMT+1

Jasmine Paolini w piątek pokonała Rumunkę Soranę Cirsteę 6:2, 7:6 (8-6) w półfinale turnieju WTA 1000 na kortach twardych w Dubaju. Finałową rywalką Włoszki będzie Anna Kalinska, która w późniejszym spotkaniu niespodziewanie pokonała w dwóch setach Igę Świątek.

Iga Świątek w turnieju WTA w Dubaju (źródło: Getty Images)

28-letnia Paolini w tegorocznej edycji zawodów w Dubaju walczy o życiowy sukces. Dotychczas swojej karierze zdobyła tylko tytuł znacznie mniej prestiżowej kategorii WTA 250.

Odpoczynek zaprocentował

W gronie półfinalistek imprezy rozgrywanej na Bliskim Wschodzie znalazła się zaledwie jedna rozstawiona tenisistka, którą oczywiście jest Świątek. Paolini w fazie ćwierćfinałowej dopisało trochę szczęścia, gdyż na jej drodze miała stanąć czwarta rakieta świata Jelena Rybakina. Reprezentantka Kazachstanu nie przystąpiła jednak do meczu z powodu problemów zdrowotnych.
Awans wywalczony w takich okolicznościach zaprocentował również w piątkowym półfinale. Paolini wyraźnie dysponowała większym zapasem sił od swojej przeciwniczki. To jednak nie mogło dziwić, ponieważ Cirstea poprzedniego dnia rozegrała zacięty pojedynek z mistrzynią Wimbledonu 2023 Czeszką Marketą Vondrousovą.
Dłuższy czas poświęcony na regenerację znalazł odzwierciedlenie w wyniku pierwszego seta, którego Włoszka rozstrzygnęła bez większych problemów. Paolini wykorzystała w nim dwa z trzech breakpointów, nie dając Rumunce żadnej szansy na rewanż w tym względzie. W efekcie zamknęła tę partię wygraną 6:2.
Jasmine Paolini

Kto wygrał spotkanie Paolini - Cirstea?

Druga odsłona półfinału układała się bliźniaczo do pewnego momentu. W czwartym gemie włoska tenisistka ponownie przełamała serwis rywalki i prowadziła już 3:1. Cirstea w tak trudnym położeniu nie zamierzała się jednak poddawać i po chwili odłamała. Mecz zrobił się znacznie bardziej wyrównany, a napięcie z obu stron rosło z każdą kolejną piłką. Rumunka po odrobieniu straty wprawdzie znów straciła podanie, lecz ponownie od razu odpowiedziała.
W końcówce seta to Cirstea niespodziewanie przejęła nawet inicjatywę i po następnych przełamaniu prowadziła 6:5, mając szasnę na zamknięcie partii przy własnym podaniu. Paolini przetrwała jednak całą serię piłek setowych dla przeciwniczki, a po odłamaniu rozstrzygnęła losy półfinału w emocjonującym tie-breaku wygranym 8-6.
Sorana Cirstea
Po tym spotkaniu kort w Dubaju przejęły Świątek i Kalinska. Mecz zakończył się niespodziewanym triumfem Rosjanki w dwóch setach.