Ons Jabeur pokonana. Łesia Curenko zagra o ćwierćfinał turnieju WTA 1000 w Dosze

Mariusz Czykier

13/02/2024, 21:00 GMT+1

Ukrainka Łesia Curenko wygrała 6:3, 6:2 z rozstawioną z nr 4 Tunezyjką Ons Jabeur. Na pokonanie byłej wiceliderki rankingu ukraińska tenisistka, obecnie 37. w zestawieniu, potrzebowała niespełna półtorej godziny. O ćwierćfinał zagra z inną byłą zawodniczką ze światowego topu. Jej rywalką w kolejnym meczu będzie Japonka Naomi Osaka.

Ons Jabeur za burtą Australian Open 2024

To nie jest udany początek roku dla 29-letniej Jabeur. Po słabym występie w Australian Open, gdzie odpadła już w 2. rundzie, rozegrała tylko dwa mecze w imprezie w Abu Zabi. Jej krótką przygodę z turniejem w Emiratach przerwała Brazylijka Beatriz Hadad Maia.
W Katarze finalistka ubiegłorocznego Wimbledonu gościła na korcie jeszcze krócej. W pierwszej rundzie miała wolny los, w drugiej trafiła na Curenko. I to Ukrainka z ich trzeciego starcia wyszła zwycięsko, poprawiając na własną korzyść remisowy dotąd bilans meczów.
Co ciekawe, początek meczu układał się po myśli uważanej za faworytkę Jabeur. W 3. gemie przełamała Ukrainkę i wypracowała sobie niewielką zaliczkę.

Curenko nie odpuściła

Cały plan posypał się kilkanaście minut później, gdy Curenko przycisnęła tunezyjską gwiazdę, starając się odrobić stratę przełamania. Tunezyjka obroniła aż dziewięć break pointów, ale ostatecznie musiała uznać wyższość rywalki.
A ta, podbudowana małym powodzeniem, poszła za ciosem. W 8. gemie przełamała Jabeur po raz drugi i wygrała pierwszą partię.
W drugiej od początku kontrolowała sytuację na korcie. Wygrała cztery kolejne gemy, a później konsekwentnie utrzymywała przewagę.
O ćwierćfinał zagra z Osaką, która po imponującym tie-breaku pokonała Chorwatkę Petrę Martiź 6:3, 7:6 (11-9).

Ons Jabeur (Tunezja, 4) - Łesia Curenko (Ukraina) 3:6, 2:6