WTA 1000 Madryt 2024. Z kim Iga Świątek zagra w półfinale

Akt. 01/05/2024, 19:29 GMT+2

Iga Świątek awansowała do najlepszej czwórki turnieju WTA 1000 w Madrycie. Polka swój kolejny mecz rozegra w czwartek, a jej rywalką w półfinale będzie Amerykanka Madison Keys, która pokonała Tunezyjkę Ons Jabeur 0:6, 7:5, 6:1.

Świątek podczas Mutua Madrid Open 2024

Wtorkowe spotkanie nie było dla Świątek (1. WTA) łatwe. I choć raszynianka przegrała pierwszego seta, to finalnie pokonała Brazylijkę Beatriz Haddad Maię (14. WTA) 4:6, 6:0, 6:2.

Madison Keys rywalką Igi Świątek w półfinale

Swoją kolejną przeciwniczkę liderka światowego rankingu poznała we wtorek wieczorem. Wyłoniło ją starcie Madison Keys (20. WTA) z Ons Jabeur (9. WTA).
Faworytką była wyżej notowana Tunezyjka, która w przeszłości dwukrotnie mierzyła się z Amerykanką i dwukrotnie schodziła z kortu jako zwyciężczyni (Cincinnati 2020, San Jose 2022).
I pierwszy set był absolutnym popisem Jabeur. Tunezyjka na "dzień dobry" przełamała rywalkę po dość zaciętym gemie. Co więcej, dokonała tego jeszcze dwa razy. Keys nie zdołała nic zrobić, przegrała z kretesem 0:6.
Druga partia również rozpoczęła się od przełamania Jabeur, ale im dalej, tym lepiej grała Amerykanka. Keys zdołała wyrównać na 2:2, a następnie zdecydowanie poprawiła serwis i Tunezyjka miała coraz większe problemy. Obie tenisistki wygrywały jednak przy swoim podaniu. Było tak aż do gema dwunastego, w którym Keys wykorzystała drugą piłkę setową (7:5).

Madison Keys półfinałową rywalką Igi Świątek

Od tego momentu gra Jabeur kompletnie się posypała. Amerykanka przełamała na 2:0, by po chwili zapisać na swoje konto kolejnego gema. Na tym nie koniec, gdyż Keys błyskawicznie zanotowała następne przełamanie. Prowadziła 5:0 - wygrała siedem gemów z rzędu.
To był prawdziwy koncert tenisistki z Illinois, a zarazem horror dla jej rywalki. Ostatecznie Keys wygrała partię 6:1 i awansowała do półfinału.

Bilans dla Świątek

Do tej pory Świątek i Keys rywalizowały ze sobą trzykrotnie. Bilans jest korzystniejszy dla Polki, która wygrywała w dwóch setach w Rzymie i Indian Wells. Jednak ich ostatni mecz - w sierpniu 2022 roku w Cincinnati - zakończył się dwusetowym triumfem Amerykanki.
Półfinał z udziałem Świątek i Keys odbędzie się w czwartek, 2 maja. Jak informują organizatorzy, nie przed godziną 16.00.