Polscy siatkarze poznali rywali. W finale mistrzostw świata zaleźli im za skórę

14/09/2023, 23:00 GMT+2

Reprezentacja Włoch awansowała do finału siatkarskich mistrzostw Europy. W półfinale ekipa z Półwyspu Apenińskiego bez większych problemów pokonała Francję 3:0 (25:21, 25:19, 25:23). W starciu o złoto jej rywalem będzie Polska.

Finał MŚ siatkarzy 2022: Polska - Włochy

Starcie Włochów z Francją było niezwykle istotne z perspektywy polskich kibiców. Dość powiedzieć, że stawką był awans do wielkiego finału, do którego Biało-Czerwoni awansowali po czwartkowym zwycięstwie ze Słowenią 3:1.

Polscy siatkarze wygrali ze Słowenią 3:1

Włoska dominacja w Rzymie

Wieczorny mecz zapowiadał się wyśmienicie, bo naprzeciwko siebie stanęli aktualni mistrzowie świata z mistrzami olimpijskimi. I już premierowe minuty pokazały, że obie ekipy nie znalazły się w półfinale przypadkowo.
Po wyrównanym początku Francuzi uzyskali dwupunktowe prowadzenie, na co przerwą musiał reagować były selekcjoner Polaków Ferdinando de Giorgi (11:13). Po czasie gospodarze wrócili na parkiet odmienieni. Koncertowo grał przede wszystkim Daniele Lavia i to głównie za sprawą 23-letniego przyjmującego Włosi triumfowali 25:21.
W drugiej partii reprezentanci Italii kontynuowali solidną formę z końcówki poprzedniej odsłony. Od stanu 3:0 niemal cały czas mieli kilka oczek przewagi, a triumfatorom igrzysk w Tokio brakowało argumentów, by włączyć się do walki i zniwelować stratę. Finalnie set zakończył się wynikiem 25:19.
Włochom pozostało jedynie kontrolować sytuację na boisku, bo ich przeciwnicy byli wyraźnie przytłoczeni stawką oraz bardzo niekorzystnym przebiegiem meczu. Ta partia ułożyła się zresztą podobnie do poprzedniej. Choć Trójkolorowi w końcówce zbliżyli się na odległość zaledwie punktu, to ostatecznie przegrali 23:25 i wystąpią tylko w potyczce o trzecie miejsce.

Włoscy siatkarze to aktualni mistrzowie świata

Finał oraz mecz o trzecie miejsce odbędą się w sobotę, 16 września. Spotkanie o brąz, Słowenia - Francja, rozpocznie się o 18.00, a o złoty medal, Polska - Włochy, o 21.00.
Co warte podkreślenia, Biało-Czerwoni mierzyli się z Italią między innymi w finale ostatniej edycji mistrzostw świata. Niemal równo rok temu Polacy przegrali w Katowicach 1:3 (25:22, 21:25, 18:25, 20:25).
Włochy - Francja 3:0 (25:21, 25:19, 25:23)