Orlen Wisła Płock zremisowała z GOG Gudme w Lidze Mistrzów

Lukasz Lasia

Akt. 28/02/2024, 22:42 GMT+1

Z jednym punktem piłkarze Orlen Wisły Płock wrócą z Danii z meczu 13., przedostatniej kolejki Ligi Mistrzów. Wicemistrzowie Polski wywalczyli remis 32:32 w ostatniej akcji spotkania z GOG Gudme.

Orlen Wisła Płock doprowadza do remisu w ostatniej akcji meczu z GOG w Lidze Mistrzów

W ostatnim sezonie obie drużyny regularnie na siebie trafiają w europejskich pucharach. Lepszy zazwyczaj był ten, kto grał na własnym parkiecie - obie drużyny zanotowały po trzy takie domowe zwycięstwa. W tym sezonie, w 2. kolejce Orlen Wisła znowu podejmowała w swojej hali GOG. Trudno się dziwić, że kibice oczekiwali, zgodnie z tradycją, wygranej, a tymczasem wygrali goście 30:26.
W czwartek w Svendborgu płocczanie chcieli rewanżu i historycznego w tej hali zwycięstwa. - Zawsze kiedyś musi być pierwszy raz - zaznaczał przed meczem trener wicemistrzów Polski Xavier Sabate. Dwa punkty pozwoliłyby jego zespołowi na kolejkę przed końcem znacznie przybliżyć się do fazy play-off, a w przypadku straty punktów Porto z Celje, już teraz świętować awans.

Świetny początek

Początek potyczki w Skandynawii pokazał, że jest to możliwe. Wicemistrzowie Polski dobrze prezentowali się zwłaszcza w defensywie, a w 10. minucie po trafieniu Niko Mindegii pierwszy raz objęli prowadzenie (5:4).

Początek meczu Orlen Wisła Płock - GOG w Lidze Mistrzów

Gra jednak cały czas była na styku. Od stanu 7:7 płocczanie zaczęli jednak coraz częściej mylić się pod bramką pewnego już występu w fazie play-off GOG. Na dodatek w bramce nie mogli tego dnia liczyć na ubiegotygodniowego bohatera meczu z Montpellier Marcela Jastrzębskiego (16 obron). Gospodarze to wykorzystali, rzucając trzy gole z rzędu (10:7). Skutecznością imponowali zwłaszcza Alexandre Blonz (5/5 w pierwszej połowie, a w całym meczu 9/12) i Emil Madsen (4/4 i 7/8).

Bramka za bramkę w meczu Orlen Wisła Płock - GOG w Lidze Mistrzów

Na szczęście w 23. minucie po rzucie Gergo Fazekasa wiślacy znów doprowadzili do remisu (12:12). Wydawało się, że do końca pierwszej połowy będziemy oglądać już wyrównaną walkę bramka za bramkę. Niestety, końcówka należała już do gospodarzy, którzy odjechali Nafciarzom na trzy trafienia (17:14).

GOG prowadzi po 1. połowie meczu z Orlen Wisła Płock w Lidze Mistrzów

Nie pękli

Na początku drugiej połowy w bramce Orlen Wisły pojawił się Mirko Alilović, ale i on nie miał nic do powiedzenia przy rzutach mistrzów Danii. Co gorsza, te oddawali z dużą łatwością. Zamiast zmniejszać straty, za chwilę różnica wynosiła już pięć trafień (19:14), a w 43. minucie sześć (27:21).
Duża przewaga utrzymywała się przez większość drugiej połowy. Byłaby mniejsza, gdyby gracze Sabate wykorzystywali stuprocentowe sytuacje. Takich było sporo, ale zwycięsko wychodził z nich Tobias Thulin (14 obron w całym meczu).

Świetna interwencja bramkarza GOG przy stanie 22:27 w 2. połowie meczu z Orlen Wisła Płock

Na szczęście Orlen Wisła miała w swoich szeregach Tina Lucina. Dzięki najskuteczniejszemu w szeregach przyjezdnych chorwackiemu rozgrywającemu (jedenaście goli) polski zespół zbliżył się do Duńczyków na jedno trafienie (29:30). Dobrze zaczął też bronić Jastrzębski.

Genialna interwencja Jastrzębskiego przy stanie 28:30 w 2. połowie meczu z GOG w Lidze Mistrzów

Minutę przed końcem Miha Zarabec mógł doprowadzić do remisu, ale nie pozwolił na niego Thulin. To nie był jednak koniec emocji. Ostatnia akcja należała bowiem do przyjezdnych. Kilka sekund przed końcem remis dał im Abel Serdio. Warto było walczyć do końca.

O tym, czy wicemistrzowie Polski zajmą szóste, ostatnie premiowane awansem miejsce, zdecyduje ostatnia kolejka i mecz z Porto w Orlen Arenie.
GOG Gudme - Orlen Wisła Płock 32:32 (17:14)
GOG: Matthias Dorgelo, Tobias Thulin – Nikola Pedersen 2, Henrik Jakobsen 1, Emil Madsen 9, Oskar Rasmussen, Anders Zachariassen 1, Kasper Kildelund 2, Hans Mensing 6, Linus Persson, Antoni Lindskog 1, Alexander Blonz 7, Frederik Clausen.
Orlen Wisła: Mirko Alilovic, Marcel Jastrzębski – Michał Daszek 1, Miha Zarabec 1, Tin Lucin 11, Tomas Piroch 3, Abel Serdio 2, Leon Susnja 1, Gergo Fazekas 4, Przemysław Krajewski 2, Gonzalo Perez 1, Mirad Terzic, Dawid Dawydzik 1, Lovro Mihic 3, Niko Mindegia 2.
Karne minuty: GOG - 8, Orlen Wisła - 4. Sędziowali: Robert Schulze, Tobiasz Tonnies (Niemcy)