Pogoń Szczecin - Piast Gliwice: wynik i relacja. PKO BP Ekstraklasa

Akt. 20/04/2024, 18:44 GMT+2

Kolejna niespodzianka w PKO BP Ekstraklasie. W sobotę Piast Gliwice sensacyjnie pokonał faworyzowaną Pogoń w Szczecinie 2:0 (2:0). Goście kontrolowali mecz, a w końcówce lider Portowców Kamil Grosicki nie trafił w bramkę z rzutu karnego.

Warta Poznań – Pogoń Szczecin w 1. kolejce Ekstraklasy (Newspix)

Być może tym zwycięstwem gliwiczanie zapewnili sobie utrzymanie w ekstraklasie, a ich rywale pozbawili się szansy na tytuł mistrzowski. Wcześniej w 2024 roku Piast na wyjazdach nie zdobył ani jednego punktu. Tymczasem w Szczecinie podopieczni Aleksandara Vukovicia grali jak pewniacy.

Piast pokonał Pogoń

Wprawdzie pierwsi akcję bramkową stworzyli sobie gospodarze, ale Frantisek Plach obronił uderzenie Joao Gamboy. Kilka minut później strzał głową po drugiej stronie boiska przyniósł prowadzenie gościom. Piast cztery poprzednie bramki zdobył po stałych fragmentach gry (po dwie z rzutów rożnych i wrzutów z autu). Tym razem znowu miał aut na wysokości pola karnego, piłka trafiła na głowę Jorge Felixa, ten przedłużył do Tomasa Huka, a Słowak pewnie umieścił ją w siatce.
Gospodarze nie zdążyli się otrząsnąć po tym golu, a goście już podwyższyli prowadzenie. Ty razem Arkadiusz Pyrka prostopadle podał do Felixa, a Hiszpan trafił do siatki precyzyjnym strzałem spoza pola karnego.

Grosicki zmarnował rzut karny

Po przerwie Pogoń wcale nie zagrała lepiej, a Piast skupił się na obronie wyniku. Najwięcej emocji dostarczyła sama końcówka. W 88. minucie w polu karnym obrońcy Piasta przewrócili Linusa Wahlqvista. Sędziowie w wozie VAR i główny arbiter Bartosz Frankowski długo analizowali sytuację. W końcu toruński sędzia wskazał na jedenastkę.

Kamil Grosicki nie popisał się w meczu Pogoń Szczecin - Piast Gliwice w PKO BP Ekstraklasie

Do piłki podszedł pewny zazwyczaj Grosicki. Futbolówka uderzona przez kapitana Pogoni minęła bramkę z prawej strony. Ostatecznie mecz zakończył się zasłużonym zwycięstwem gości, którzy mieli znacznie lepszy pomysł na grę niż gospodarze.
Pogoń Szczecin - Piast Gliwice 0:2 (0:2)
Bramki: Tomas Huk (11-głową), Jorge Felix (21).
Żółta kartka - Piast: Jakub Czerwiński.
Sędzia: Bartosz Frankowski (Toruń). Widzów 18 985.
W 90. min. Kamil Grosicki nie strzelił rzutu karnego (nie trafił w bramkę).
Pogoń Szczecin: Valentin Cojocaru - Linus Wahlqvist, Leo Borges, Mariusz Malec, Leonardo Koutris (86. Benedikt Zech) - Adrian Przyborek (56. Wahan Biczachczjan), Joao Gamboa (69. Marcel Wędrychowski), Fredrik Ulvestad, Alexander Gorgon (69. Luka Zahović), Kamil Grosicki - Efthymis Koulouris.

Piast Gliwice: Frantisek Plach - Arkadiusz Pyrka, Tomas Huk, Jakub Czerwiński, Tomasz Mokwa - Michael Ameyaw, Patryk Dziczek, Grzegorz Tomasiewicz (80. Tom Hateley), Miłosz Szczepański (80. Michał Chrapek), Serhij Krykun (46. Tihomir Kostadinov) - Jorge Felix (85. Damian Kądzior).