Hiszpania awansowała z rewelacyjnym bilansem

Akt. 24/06/2024, 23:31 GMT+2

Grający w rezerwowym składzie Hiszpanie pokonali Albanię 1:0 (1:0) w swoim ostatnim meczu grupy B mistrzostw Europy. Już wcześniej byli pewni pierwszego miejsca. Albańczycy mogli awansować w przypadku wygranej, ale progi okazały się dla nich za wysokie.

Euro 2024: Albania - Hiszpania (źr. Getty Images)

Hiszpanie, po efektownych zwycięstwach nad Chorwacją 3:0 i broniącymi tytułu Włochami 1:0, ze spokojem mogli podejść do meczu z Albanią w Duesseldorfie. Trener Luis de la Fuente dał więc odpocząć większości swoich podstawowych piłkarzy. Rezerwowi i tak okazali się lepsi od ambitnych Albańczyków, którym tylko wygrana dawała jeszcze szanse na awans.
Jak można było się spodziewać, Hiszpanie od początku spotkania dominowali na boisku. W swoim stylu utrzymywali się przy piłce, spokojnie konstruując kolejne ataki.

Gol dla Hiszpanii

Już w 13. minucie Hiszpania przeprowadziła skuteczną akcję - najpierw świetnie podawał Aymeric Laporte, sprytnie przedłużył Dani Olmo, a gola z zimną krwią strzelił Ferran Torres. W pierwszej połowie Hiszpanie mieli jeszcze kilka doskonałych okazji na podwyższenie wyniku (w sumie 9 strzałów), jednak nie potrafili ich wykorzystać. Najbliżej szczęścia był bardzo aktywny Torres.

Ferran Torres (z prawej) i Dani Olmo cieszą się z gola w meczu Hiszpania - Albania na Euro 2024

Zawodnik Barcelony na pewno wykorzystał swoją szansę. W poprzednich meczach zagrał w sumie 25 minut, ale pokazał trenerowi Luisowi de la Fuente, że warto na niego stawiać w kolejnych konfrontacjach Euro 2024. Z bardzo dobrej strony pokazał się też ofensywnie nastawiony, rezerwowy dotąd boczny obrońca Alejandro Grimaldo oraz dyrygent w środku pola Mikel Merino.

Ferran Torres triumfuje po golu w meczu Hiszpania - Albania w Euro 2024

Ambitni Albańczycy starali się, jak mogli. Raz na jakiś czas kontratakowali, ale długo nie potrafili oddać nawet jednego strzału. Udało się to dopiero w 45. minucie, kiedy z dystansu huknął Kristjan Asllani, ale David Raya obronił.

Albania odważniejsza

Po zmianie stron szybko bliski pięknego gola był Joselu. Jego efektowne uderzenie minimalnie minęło bramkę Albańczyków.
Piłkarze z Bałkanów grali też znacznie odważniej i agresywniej niż w pierwszej połowie. Dwukrotnie groźnie strzelał Armando Broja, ale Raya był na posterunku. Niewiele pomylił się także uderzający z dystansu Asllani.
Hiszpanie grali spokojnie, nie przemęczając się zbytnio. Niecelnie strzelał głową doświadczony Alvaro Morato, innym razem geniuszem błysnął młodziutki Lamine Yamal. Mecz ostatecznie zakończył się minimalną wygraną Hiszpanów.
W drugim spotkaniu grupy B Chorwaci zremisowali z Włochami 1:1, tracąc gola w 98. minucie. Dzięki temu piłkarze Italii zajęli drugie miejsce. Trzeci Chorwaci muszą liczyć na cud, z kolei Albańczycy pożegnali się z Euro 2024.
Hiszpania - Albania 1:0 (1:0)
Bramka: Torres (13)