Euro 2024. Samobój zadecydował. Wymęczone zwycięstwo Francuzów

Akt. 17/06/2024, 23:58 GMT+2

To nie był piękny mecz w Duesseldorfie, ale wicemistrzowie świata od wygranej 1:0 rozpoczęli Euro 2024. Francuzi pokonali 1:0 Austriaków na zakończenie pierwszej kolejki w grupie D. Trójkolorowi zawdzięczają zwycięstwo błyskowi geniuszu Kyliana Mbappe, po którego akcji rywale strzelili gola samobójczego. W piątek Polacy zmierzą się z Austriakami, a Francuzi z Holendrami.

Kylian Mbappe namawia do udziału w wyborach

W niedzielę na inaugurację zmagań w grupie D Polacy przegrali z Holendrami 1:2. Porażka Biało-Czerwonych od razu postawiła ich w bardzo trudnej sytuacji.
30 godzin później mecz rozpoczęli grupowi rywale podopiecznych Michała Probierza, a więc Francuzi i Austriacy. Obie drużyny bez problemu awansowały do turnieju w Niemczech - Trójkolorowi wygrali swoją grupę, natomiast ich przeciwnicy zajęli drugie miejsce, z punktem straty do Belgii.
Poniedziałkowe spotkanie było niezwykle istotne dla selekcjonera Francuzów. Didier Deschamps walczył o 100. zwycięstwo w roli trenera kadry. 55-latek pełni tę funkcję od 2012 roku.
Przez 12 lat Deschamps poprowadził drużynę narodową w 153 meczach. Jego bilans to 99 zwycięstw, 30 remisów i 24 porażki. W Niemczech Deschamps może zostać pierwszym trenerem, który wygra mistrzostwa świata i Europy jako zawodnik i trener.

Kylian Mbappe

Dziwne zachowanie obrońcy

Dwukrotni mistrzowie Europy byli zdecydowanymi faworytami spotkania w Duesseldorfie, ale poniedziałek na Euro przyniósł wcześniej dwie duże niespodzianki. Najpierw Rumuni aż 3:0 pokonali Ukraińców, a potem Słowacy wygrali z Belgami 1:0.
Tym razem sensacji nie było, ale Trójkolorowi nie zachwycili. To oni jako pierwsi mogli stracić bramkę.
W 36. minucie Marcel Sabitzer świetnie podał do Christopha Baumgartnera. Tylko bramkarzowi Mike'owi Maignanowi Francuzi zawdzięczali, że nie stracili bramki.
Chwilę później akcję prawą stroną przeprowadził Kylian Mbappe. Po dośrodkowaniu nowego napastnika Realu Madryt źle zachował się Maximilian Woeber. Piłka trafiła w jego głowę i zaskoczyła golkipera. A wcześniej wydawało się, że nic złego Austriakom nie może się zdarzyć.

Woeber załamany po stracie gola

Francuzi przeważali praktycznie przez całą pierwszą część spotkania, ale gdyby zakończyła się ona remisem, to nikt nie byłby zaskoczony. Błąd Woebera okazał się jednak kluczowy.

Niesamowite pudło i krew Mbappe

Po zmianie stron można było odnieść wrażenie, że jedna bramka przewagi satysfakcjonuje zawodników znad Sekwany.
Ale w 65. minucie powinno być 2:0 dla Francuzów. Mbappe kapitalnie wyprzedził defensorów, w tym także Woebera. W idealnej okazji strzelił jednak minimalnie obok lewego słupka. To pudło aż go rozśmieszyło. Chyba nikt na stadionie nie spodziewał się takiej pomyłki fenomenalnego zawodnika.

Mbappe spudłował w kapitalnej sytuacji

Austriacy próbowali atakować, ale dopiero w ostatnich minutach byli w stanie zaliczyć celny strzał w drugiej połowie.
W końcówce kontuzji nosa, prawdopodobnie złamania, nabawił się Mbappe. W jednej z akcji zderzył się z rywalem i zalał krwią. Zszedł z murawy, a po chwili na nią wrócił. Wcześniej Deschamps chciał przeprowadzić zmianę. Sygnalizował ją, ale sędzia Jesus Gil Manzano z Hiszpanii na nią się nie zgodził.
Tak samo jak na powrót Mbappe na boisko. Arbiter nie miał wyboru i pokazał napastnikowi żółtą kartkę. Za chwilę zastąpił go Olivier Giroud. Na razie nie wiadomo, jak poważny jest uraz gwiazdy Królewskich.

Drudzy za Holandią

Nic już się nie zmieniło. Ostatecznie Francuzi zwyciężyli 1:0 i są na drugim miejscu w tabeli grupy D. Prowadzi Holandia, trzecia jest Polska, a ostatnia Austria.
Po meczu z Austrią Francuzów czeka starcie z Holandią (21 czerwca, godz. 21) i Polską (25 czerwca, godz. 18). Biało-Czerwoni w piątek, 21 czerwca o godzinie 18, zmierzą się z Austriakami.
Mistrzostwa Europy w Niemczech zakończą się 14 lipca.