Brazylia zawiodła w tegorocznych mistrzostwach świata, odpadając już w 1/4 finału. Przynajmniej jeden z jej reprezentantów pozostawił jednak po sobie niezapomniane wspomnienie w Katarze. To Richarlison, który zdobył spektakularną bramkę w meczu z Serbią. Jego trafienie zostało uznane golem turnieju.
Katar o tym, ilu ludzi straciło życie przy budowie infrastruktury. Podają swoje dane
Stadiony w Katarze na zdjęciach Filipa Adamusa
Video: INSTAGRAM @filip_adamus Stadiony w Katarze na zdjęciach Filipa AdamusaStadiony w Katarze na zdjęciach Filipa Adamusazobacz więcej wideo »Odliczanie do mundialu w Katarze - wiele ciekawostek i...
Video: TVN24, Reuters Odliczanie do mundialu w Katarze - wiele ciekawostek i...15.11 | Polska rozegra mecz z Meksykiem na stadionie zbudowanym z kontenerów. Obiekt po mundialu zostanie rozebrany i poddany recyklingowi. Mundial w Katarze to wiele ciekawostek - po raz pierwszy jest na Bliskim Wschodzie, po raz pierwszy kosztował taką fortunę. Te mistrzostwa to również wiele kontrowersji, między innymi wokół niewolniczej pracy ludzi, którzy budowali stadiony. Jakub Loska. zobacz więcej wideo »
W czasie przygotowań do trwającego w Katarze mundialu życie straciło "między 400 a 500" robotników pracujących przy budowie stadionów i infrastruktury. Wiadomość taką przekazał sekretarz generalny komitetu organizacyjnego MŚ Hassan Al-Thawadi. To dużo mniej, niż szacują organizacje zajmujące się prawami człowieka, w tym Amnesty International.
WSZYSTKO O MUNDIALU W KATARZE. WYNIKI, TERMINARZ, SKŁADY
Dziennik "The Guardian" w lutym 2021 informował, na podstawie własnego śledztwa, że od roku 2010, kiedy Katar otrzymał prawo organizacji mundialu, przy budowie infrastruktury z nim związanej życie straciło ponad 6,5 tysiąca robotników z Azji Południowej.
"Od grudnia 2010 co tydzień umiera w Katarze średnio 12 robotników z Indii, Nepalu, Pakistanu, Bangladeszu i Sri Lanki" - pisano w gazecie. I dodawano, że rzeczywistości liczba zmarłych może być znaczne wyższa.
- Warunki pracy są bardzo trudne. Nie mamy odpowiednich zabezpieczeń na budowach, zwłaszcza pracując na wysokościach. Ludzie mdleją z gorąca - tłumaczył Sushil Shrestha, robotnik budowlany, który przebywał w Katarze trzy lata.
"Jedna śmierć to o jedną za dużo"
Al-Thawadi udzielił wywiadu znanemu brytyjskiemu dziennikarzowi Piersowi Morganowi. To w nim podał te i tak szokujące informacje. - Szacuje się, że zgonów było około 400, między 400 a 500. Nie ma dokładniej liczby - oznajmił.
Mundial rozpoczął się 20 listopada, mecz finałowy zaplanowano na 18 grudnia. Na zorganizowanie imprezy i wybudowanie związanej z nią infrastruktury Katar wydawał ponad 200 miliardów dolarów.
- Jedna śmierć to o jedną za dużo. To jasne i proste - powiedział w rozmowie z Morganem Al-Thawadi.