Amerykanie nie zdobędą złota. Przegrali w półfinale mistrzostw świata

Krzysztof Srogosz

Akt. 08/09/2023, 18:14 GMT+2

Cóż to było za widowisko. Niemcy pokonali Amerykanów 113:111 w piątkowym półfinale mistrzostw świata. Spotkanie w Manili od początku do końca stało na fantastycznym poziomie, a emocje trwały do ostatniej sekundy. Nasi zachodni sąsiedzi w niedzielnym meczu o złoto zmierzą się z Serbami.

Stany Zjednoczone - Niemcy w półfinale MŚ (źr. Getty Images)

Amerykanie kolejny turniej o mistrzostwo świata, jak zawsze, rozpoczynali w roli kandydatów do złota. Trudno inaczej oceniać szanse zespołu, którego zawodnicy na co dzień w większości są gwiazdami NBA.
Przez pierwszą fazę grupową przeszli bez trudu, ale w ostatnim meczu drugiej części przegrali niespodziewanie z Litwinami (104:110). Ta porażka nie miała większego znaczenia, choć tak naprawdę nieco pomogła Amerykanom, bo w ćwierćfinale trafili na Włochów, a nie Serbów, którzy w piątek pokonali Kanadyjczyków i awansowali do finału.

Świetni od pierwszej minuty

Od początku widać było, że Amerykanie łatwo z Niemcami mieć nie będą. Nasi zachodni sąsiedzi grali kapitalnie. Tak naprawdę cały czas kontrolowali wydarzenia na parkiecie.
Przed ostatnią kwartą prowadzili 94:84. Oba zespoły przez pierwsze 30 minut grały z wyjątkowo wysoką skutecznością. Za dwa punkty trafiały z ponad 60-procentową celnością i 50-procentową za trzy.
Po rzucie w półdystansu Daniela Theisa na nieco ponad sześć minut przed końcem nadal było dziesięć punktów przewagi ekipy z Niemiec (104:94).
Obst w walce z Brunsonem
Faworyci nie rezygnowali. Po akcjach kapitalnie grającego kolejny raz na tych mistrzostwach Anthony’ego Edwarda Niemcy mieli tylko trzy punkty przewagi (106:103). Niedługo potem po celnych rzutach wolnych Austina Reavesa Amerykanie tracili punkt (107:108). Nic więcej zrobić już nie dali rady.
Nieco ponad minutę przed końcem genialną "trójkę" trafił Obst (24 punkty), a chwilę punkt dołożył Dennis Schoreder i było 113:107. Niemcy świetnie rozegrali końcówkę, a Amerykanie popełniali kolejne błędy. Wprawdzie udało im się jeszcze zdobyć cztery punkty, ale ostatecznie przegrali 111:113.

Znów amerykański zawód

Drugi raz rzędu Amerykanie zawiedli na mistrzostwach świata. Cztery lata temu przegrali w ćwierćfinale z Francją, a potem w walce o pozycję 5-8 najpierw ulegli Serbom, a potem pokonali Polaków.
Niemcy, którzy są nadal jedyną drużyną bez porażki na tym turnieju, w finale mundialu zagrają po raz pierwszy w historii. Ich rywalami będą Serbowie, którzy występując bez największej gwiazdy Nikoli Jokicia, w piątek równie zaskakująco pokonali Kanadyjczyków.
Niemcy - USA 113:111 (33:31, 26:29, 35:24, 19:27)
Najwięcej punktów: dla Niemiec - Andreas Obst 24, Franz Wagner 22, Daniel Theis 21, Dennis Schroeder 17;
dla USA - Anthony Edwards 23, Austin Reaves 21, Mikal Bridges 17, Jalen Brunson 15.