Niespodzianka w Manili. Kanada poza finałem

Akt. 08/09/2023, 17:45 GMT+2

Takiego wyniki mało kto się spodziewał. Serbowie wygrali w Manili ze świetnie grającą przez cały turniej faworyzowaną Kanadą 95:86 (23:15, 29:24, 23:24, 20:23). W niedzielnym finale ich rywalami będą Amerykanie albo Niemcy.

Tokio. Emocjonująca końcówka meczu Francja - Słowenia w koszykówce mężczyzn

Serbowie do finału mundialu awansowali po raz drugi w ostatnich 10 latach - byli wicemistrzami w 2014 roku, po porażce z USA. W 2010 roku zajęli natomiast czwartą lokatę.
74-letni trener Svetislav Pesić był ostatnim serbskim szkoleniowcem, który zdobył złoto MŚ z reprezentacją Jugosławii w 2002 r.

Nie ma największej gwiazdy

Serbowie, choć grający bez mistrza i najlepszego zawodnika finału NBA Nikoli Jokicia, zdominowali w półfinale rywali dzięki twardej defensywie, a przede wszystkim umiejętnemu ograniczeniu poczynań lidera rywali - Shaia Gilgeous-Alexandra. Rozgrywający Oklahoma City Thunder uzyskał 15 pkt. i miał dziewięć asyst, ale często był bezradny wobec obrony przeciwników.
Zawodnicy z Bałkanów od początku piątkowego starcia mieli inicjatywę, prowadzili 23:15 po pierwszej kwarcie, a w połowie meczu 52:37. Kanadyjczycy, którzy osiągnęli największy sukces w MŚ i jeden z największych w historii kraju (oprócz srebra olimpijskiego w 1936 r.), mieli kłopoty w ataku, a także w obronie przeciwko atletycznym i szybkim Serbom.
Serbowie zaskoczyli Kanadyjczyków
Pod koszem nie byli w stanie zatrzymać środkowego Olympiakosu Pireus Nikoli Milutinova - 16 pkt. i 10 zbiórek, a na obwodzie i w kontrataku Bogdana Bogdanovicia. Zawodnik Atlanta Hawks zaliczył 23 punkty, cztery zbiórki, trzy asysty i trzy przechwyty.
Po rzucie Marko Guduricia w 33. minucie Serbia objęła najwyższe prowadzenie 80:63, a chwilę potem 82:65. Koszykarze trenera Pesicia wygrali walkę pod tablicami 33:22, mieli też 62 proc. skuteczności rzutów za dwa punkty (przy 48 proc. Kanadyjczyków) oraz 45 proc. zza linii 6,75 m (9/20).