Strade Bianche 2024. Tadej Pogaczar zwycięzcą wyścigu, Michał Kwiatkowski nie dojechał do mety

Akt. 02/03/2024, 19:13 GMT+1

Słoweniec Tadej Pogaczar z ekipy UAE Team Emirates w wielkim stylu zwyciężył w kolarskim klasyku Strade Bianche. W sobotę triumfował w tej imprezie już po raz drugi w karierze. Polacy Michał Kwiatkowski i Cesare Benedetti nie dojechali do mety. Kolarze rywalizowali na trasie o długości 215 km i wielu szutrowych odcinkach wokół Sieny.

Tadej Pogaczar wygrał wyścig Strade Bianche

25-letni Pogaczar, dwukrotny zwycięzca Tour de France, wyprzedził o 2 minuty i 44 sekundy drugiego Łotysza Tomsa Skujinsa (Lidl-Trek) oraz o 2 minuty i 47 sekund trzeciego Belga Maxima Van Gilsa (Lotto Dstny).
Czwarty ze stratą 3 minut i 50 sekund był ubiegłoroczny zwycięzca Strade Bianche Brytyjczyk Tom Pidcock, kolega Kwiatkowskiego z ekipy INEOS Grenadiers. Polak w przeszłości również wygrywał ten wyścig w 2014 i 2017 roku, ale tym razem nie ukończył rywalizacji.

Pogaczar uciekał 81 km

Słoweniec, który w sobotę rozpoczął tegoroczne ściganie, nie pozostawił rywalom złudzeń. Oderwał się od zasadniczej grupy 81 km przed metą na stromym odcinku jednego z szutrowych sektorów i żaden z kolarzy nie był w stanie dotrzymać mu kroku. Jego przewaga momentami sięgała ponad czterech minut, ale w końcówce stopniała, gdyż będąc niezagrożonym wcześnie rozpoczął fetowanie sukcesu przy aplauzie kibiców.

Nazwa wyścigu Strade Bianche pochodzi od szutrowych, "białych dróg", których na trasie było aż 71 km w tegorocznej edycji.
Klasyk wokół Sieny ma najwyższą kategorię World Tour.
W rozegranym wcześniej w sobotę wyścigu kobiet czwarte miejsce zajęła Katarzyna Niewiadoma (Canyon SRAM). O 26 sekund szybsza od Polki była belgijska mistrzyni świata Lotte Kopecky, która zwyciężyła.