Tour de Romandie 2024. Richard Carapaz wygrał 4. etap, Carlos Rodriguez nowym liderem

27/04/2024, 17:57 GMT+2

Richard Carapaz (EF Education-EasyPost) wygrał 4. etap Tour de Romandie. Ekwadorczyk był najmocniejszy podczas finałowej wspinaczki do Leysin, wyprzedzając na mecie drugiego Niemca Floriana Lipowitza (Bora- Hansgrohe). Nowym liderem został trzeci w sobotę Hiszpan Carlos Rodriguez (Ineos Grenadiers).

Richard Carapaz wygrał 4. etap Tour de Romandie

Niezbyt długi etap z Saillon do Leysin (151,7 km) przyniósł spore zmiany w klasyfikacji, bowiem na trasie znalazły się aż cztery górskie premie, z których ostatnia wyznaczona została na mecie.
Losy rywalizacji rozstrzygnęły się właśnie na wspinaczce do Leysin, podczas której wielu zawodników stopniowo odpadło z niewielkiej czołowej grupy.

Wielkie chwile Carapaza

Kilka kilometrów przed metą zaatakował samotnie Kolumbijczyk Egan Bernal (Ineos Grenadiers), ale został doścignięty i wyprzedzony przez kontratakującą trójkę. Ostatecznie walkę o etapowe stoczyli mistrz olimpijski z Tokio - Carapaz i Lipowitz, a 10 sekund po nich dotarł do celu Rodriguez.

Jadący w koszulce lidera Hiszpan Juan Ayuso (UAE Team Emirates) stracił do zwycięzcy 44 sekundy i spadł w klasyfikacji generalnej na piąte miejsce.
Przed ostatnim, pagórkowatym etapem wokół Vernier, o długości 150 km, różnice w czołówce są minimalne i o ostatecznej kolejności czołowej trójki mogą zadecydować sekundy bonifikat.
Łukasz Owsian (Arkea-B&B Hotels) zajął w sobotę 113. miejsce, tracąc ponad 28 minut.
Składający się z prologu i pięciu etapów wyścig w Szwajcarii, który odbywa się po raz 77. i ma najwyższą kategorię World Tour, zakończy się w niedzielę w Vernier.