Dramat Ukrainki w finale. Rybakina wygrała turniej w Rzymie

Akt. 21/05/2023, 09:45 GMT+2

Jelena Rybakina triumfatorką turnieju WTA 1000 na kortach ziemnych w Rzymie. Tenisistka z Kazachstanu wygrała w finale z Ukrainką Anheliną Kalininą, która skreczowała w drugim secie. Do najlepszej czwórki imprezy awansowała z kolei po tym, jak z powodu kontuzji kort opuściła Iga Świątek.

Australian Open. Piłka meczowa z finału Rybakina - Sabalenka

W sobotni wieczór Rybakina, szósta rakieta świata, była zdecydowaną faworytką finału. 26-letnia Kalinina to 47. zawodniczka rankingu WTA, grająca pierwszy raz o tytuł tak znaczącego turnieju (w 2021 przegrała finał imprezy WTA 250 w Budapeszcie).
Dla 23-letniej reprezentantki Kazachstanu był to zaś czwarty finał w tym roku - w styczniu przegrała decydujące spotkanie w wielkoszlemowym Australian Open, w marcu wygrała turniej WTA 1000 w Indian Wells, a następnie na początku kwietnia poniosła porażkę w finale imprezy WTA 1000 w Miami.

Rybakina trzyma kciuki za Kalininę

W Rzymie wygrała, dokładając piąty tytuł w WTA Tour. Pierwszy set zaczął się jednak od prowadzenia Ukrainki 2:0. Rybakina odrobiła straty, później zwyciężyła 6:4.
Druga partia trwała krótko. Kalinina po przegranym gemie otwarcia nie dała rady kontynuować gry z powodu kontuzji lewej nogi. Miała łzy w oczach.
- Czułam, że przekroczyłam dzisiaj swoje fizyczne granice - przyznała ukraińska zawodniczka.
- Oczywiście cieszę się z tytułu, ale nie chciałam w taki sposób kończyć meczu. Mam nadzieję, że Anhelinie nic poważnego się nie stało i szybko wróci do gry - powiedziała na konferencji prasowej Rybakina, która w ćwierćfinale mierzyła się z broniącą tytułu Igą Świątek (Polka skreczowała w trzecim secie).

Jelena Rybakina (z lewej) i Anhelina Kalinina

Kazaszka w najbliższym zestawieniu WTA awansuje na czwarte miejsce, najwyższe w karierze. Liderką pozostanie Świątek.