Wielki powrót Rybakiny z Putincewą. Obroniła dwie piłki meczowe i awansowała do półfinału turnieju WTA 1000 w Madrycie

01/05/2024, 15:54 GMT+2

Jelena Rybakina musiała obronić dwie piłki meczowe, a na korcie spędzić dwie godziny i 48 minut, by ostatecznie wyszarpać awans do półfinału turnieju WTA 1000 w Madrycie. W środowe popołudnie reprezentująca Kazachstan tenisistka pokonała rodaczkę Julię Putincewą 4:6, 7:6(4), 7:5.

Świątek - Rybakina w półfinale turnieju WTA w Stuttgarcie (źródło: Getty Images)

W trzecim secie faworyzowana Rybakina, triumfatorka tegorocznego turnieju na kortach ziemnych w Stuttgarcie, przegrywała już 2:5. Chwilę potem Putincewa miała dwie piłki meczowe, prowadząc przy podaniu rywalki 40/15. To był punkt zwrotny. Od tego momentu do samego końca gemy wygrywała już tylko Jelena.

Niesamowita seria

Dla Rybakiny było to 30. zwycięstwo w sezonie. Na swoim koncie ma przy tym tylko cztery porażki, co sprawia, że może się pochwalić najlepszym bilansem w 2024 roku w całym kobiecym cyklu.
Na kortach ziemnych wygrała 16 ostatnich meczów. Po raz ostatni na tej nawierzchni pokonana została przed rokiem, w drugiej rundzie turnieju w Madrycie (przez Annę Kalinską). Po tamtej imprezie wygrała zmagania w Rzymie, a z gry w Roland Garros zrezygnowała w trzeciej rundzie, nie wychodząc z powodu choroby na mecz z Sarą Sorribes Tormo.
Co ciekawe, z Putincewą wygrała po raz pierwszy. W Rzymie (2020) i Indian Wells (2021) górą była niższa o 21 cm rodaczka.
Półfinał w Madrycie będzie dla Rybakiny już szóstym w tym sezonie i dziewiątym w imprezie rangi WTA 1000. Puticewa w ćwierćfinałach "tysięczników" ma bilans 0-7.
W meczu o finał w Madrycie rywalką zawodniczki reprezentującej Kazachstan będzie lepsza z pary Mirra Andriejewa - Aryna Sabalenka [2].