Magda Linette przegrała z Taylor Townsend w 1. rundzie turnieju WTA w Indian Wells

Przemysław Kuwał

Akt. 08/03/2024, 06:29 GMT+1

Magda Linette już na pierwszej rundzie zakończyła udział w singlowym turnieju WTA 1000 w Indian Wells. Polska tenisistka po wymagającym spotkaniu uległa niżej notowanej Amerykance Taylor Townsend 6:3, 6:7(3), 1:6. Żałować może szczególnie drugiego seta, w którym dwukrotnie prowadziła z przełamaniem.

Pierwszy wygrany gem przez Linette w 1. secie 1. rundy Australian Open

Linette (54. WTA) zmagania na kalifornijskich kortach miała rozpocząć w czwartek nad ranem polskiego czasu. Miała, bo organizatorom szyki pokrzyżowała pogoda. Rzęsiście padający deszcz sprawił, że mecz Polki z Amerykanką przełożono na kolejny dzień.
Tym razem przeszkód już nie było. Poznanianka wyszła do rywalizacji z Townsend (77. WTA) jako faworytka, bo jest nie tylko wyżej notowana, ale też wygrała jedyny wcześniejszy pojedynek z tą rywalką - w 2017 roku na otwarcie turnieju w Indian Wells wygrała w dwóch setach.

Festiwal przełamań dla Linette

Pierwsze minuty spotkania ułożyły się po myśli reprezentantki gospodarzy. To Amerykanka lepiej dostosowała się do wietrznych warunków i po kapitalnym krosowym bekhdendzie przełamała na 2:1.
Wydawało się, że Linette może mieć w pierwszej partii poważne problemy, ale postawiona pod presją wyraźnie podniosła swój poziom. Błyskawicznie, już przy pierwszej okazji, odrobiła straty, a na dodatek poszła za ciosem. Przełamała podanie rywalki na 4:2, nie oddając rywalce nawet punktu.
W dalszej fazie seta dominowały błędy, a przełamanie goniło przełamanie. Najważniejsze, że to Polka prowadziła. Ostatecznie wygrała seta 6:3 po 40 minutach walki.

Magda Linette w akcji

Niewykorzystana przewaga przełamania

W drugiej partii pierwsze przełamanie również nastąpiło w trzecim gemie. Ale trafiło ono na konto Linette, która była niezwykle konsekwentna, bardzo pilnowała długości uderzeń i cierpliwie czekała na błędy Amerykanki. A tych było mnóstwo.
Niestety, zamiast potwierdzić przewagę, Polka również zaczęła się mylić i wszystko wróciło do stanu równowagi (2:2).
Kolejnego brejka Linette wywalczyła w siódmym gemie (4:3). I co ważne, tym razem zapracowała na niego kilkoma naprawdę kapitalnymi akcjami. Pytanie brzmiało, czy przy następnej próbie przewagę uda się potwierdzić własnym podaniem. Nie udało się, więc tenisowe przeciąganie liny trwało w najlepsze.
Od stanu 4:4 obie wspięły się na zdecydowanie wyższy poziom, czego efektem były efektownie wygrane gemy. Przy 6:5 Townsend miała dwie piłki setowe, ale ostatecznie Linette doprowadziła do tie-breaka.
Dodatkowa rozgrywka zaczęła się dla Polki koszmarnie, od wyniku 0-3 z dwoma małymi przełamaniami. I choć na moment udało się zbliżyć do rywalki, to Townsend przewagi nie wypuściła i wygrała tie-breaka 7-3. W całym meczu był remis.

Magda Linette przegrała z Taylor Townsend w Indian Wells

Townsend zdecydowanie lepsza w decydującym secie

Przed rozpoczęciem decydującego seta Linette zniknęła na długie minuty, wykorzystując przerwę toaletową. Gdy wróciła, na korcie znów działo się dla niej źle. Trzy kolejne błędy forhendowe dały Townsend breakpointy. Szczęśliwie pomógł serwis i pierwszy gem trafił na konto Polki.
To, co udało się w pierwszym, nie powiodło się w trzecim gemie. Zepchnięta do defensywy Polka popełniła podwójny błąd serwisowy i oddała Amerykance przełamanie na 2:1. Jeszcze gorszą informacją była ta, że Townsend z każdą piłką prezentowała się lepiej.
Tej straty odrobić już się nie udało. Amerykanka utrzymała kontrolę i wygrała 3:6, 7:6(3), 6:1, deklasując w trzecim secie. Mecz trwał dwie godziny i 33 minuty.
Następną rywalką Townsend będzie Anna Kalinska, finalistka niedawnego turnieju WTA 1000 w Dubaju.
Również w pierwszej rundzie turnieju przegrała Magdalena Fręch. Iga Świątek przystąpi do rywalizacji od drugiej rundy, gdzie jej rywalką będzie Danielle Collins.

Magda Linette - Taylor Townsend 6:3, 6:7(3), 1:6