Iga Świątek awansowała do półfinału Roland Garros 2024. Polska tenisistka pokonała Marketę Vondrousovą

Akt. 04/06/2024, 14:55 GMT+2

Iga Świątek zrobiła kolejny krok w stronę obrony tytułu w wielkoszlemowym turnieju Roland Garros. W ćwierćfinale polska tenisistka pokonała Czeszkę Marketę Vondrousovą 6:0, 6:2. Następną jej rywalką będzie Amerykanka Coco Gauff.

Świątek awansowała do półfinału Roland Garros

23-letnia Świątek potwierdziła, że ma patent na Czeszkę, mistrzynię zeszłorocznego Wimbledonu, o dwa lata starszą od Polki.
Poprzednie trzy mecze kończyły się zwycięstwami Świątek. To pierwsze odniosła w 2020 roku w drodze po zaskakujący triumf w Paryżu (pokonała Vondrousovą, finalistkę poprzedniej edycji, w pierwszej rundzie). Następnie przyszły wygrane w ubiegłym roku w ćwierćfinale w Cincinnati i w fazie grupowej WTA Finals (obie na kortach twardych).
Zwycięstwo we wtorkowe popołudnie było na wagę półfinału Roland Garros.

Dominacja Świątek

Świątek zaczęła skupiona. Od pierwszych piłek pewnie trafiała w kort, swobodnie zmieniając kierunki uderzeń. Już w drugim gemie miała dwa break pointy, wykorzystała pierwszego i prowadziła 2:0.

Świątek przełamała Vondrousovą w 2. gemie 1. seta ćwierćfinału Roland Garros

Polka dominowała w każdym elemencie. Czeszka, zepchnięta do defensywy, nie potrafiła odpowiedzieć, choć w gemie numer cztery walczyła bardzo ambitnie. Wszystko na nic, moc Świątek była ogromna. Po 21 minutach gry wygrywała już 4:0, mając przewagę dwóch przełamań.

Świątek przełamała Vondrousovą po raz drugi w 1. secie ćwierćfinału Roland Garros

Zwycięstwo Świątek było zatem kwestią czasu, ale jego rozmiar - 6:0 - mógł zaskakiwać. W końcu naprzeciwko stała szósta aktualnie rakieta świata, a została wręcz zdmuchnięta z kortu w pierwszym secie.

Świątek wygrała 1. seta w starciu z Vondrousovą w ćwierćfinale Roland Garros

Gauff kolejną rywalką Świątek

Drugi, choć krótko, był bardziej wyrównany. Przede wszystkim Vondrousova wygrała gema (1:1), a w trzecim miała nawet break pointa. Świątek wyszła jednak z opresji i ponownie prowadziła 2:1.

Vondrousova wygrała 2. gema w 2. secie meczu z Świątek w ćwierćfinale Roland Garros

Czeszka sprawiała wrażenie nie tylko bezradnej, ale też zmęczonej fizycznie. A liderka światowego rankingu ani myślała zwalniać tempa. Sprawę awansu załatwiła ekspresowo - w godzinę i dwie minuty - zwyciężając 6:0, 6:2.

Kolejną rywalką Świątek będzie Gauff. Amerykanka, rozstawiona z numerem trzecim, we wcześniejszym spotkaniu pokonała Tunezyjkę Ons Jabeur 4:6, 6:2, 6:3.

Iga Świątek (Polska, 1) - Marketa Vondrousova (Czechy, 5) 6:0, 6:2