Roland Garros 2024. Iga Świątek pewnie pokonała Marie Bouzkovą. Jest w 4. rundzie

Piotr Onami

Akt. 31/05/2024, 19:14 GMT+2

Faworytka nie zawiodła. Iga Świątek pewnie pokonała Czeszkę Marie Bouzkovą 6:4, 6:2 i awansowała do czwartej rundy Roland Garros. Jej kolejną rywalką będzie Rosjanka Anastazja Potapowa.

Świątek awansowała do 4. rundy Roland Garros

W poprzedniej rundzie Polka stoczyła fenomenalny bój z Naomi Osaką. Japonka była o krok od awansu, prowadziła 5:2 w trzecim secie, ale Świątek zanotowała kapitalny zryw i wygrała pięć gemów z rzędu.
Spotkanie z Osaką kosztowało liderkę światowego rankingu dużo. Później świat obiegły obrazki, gdy musiała dać upust emocjom, pojawiły się łzy.
Teraz – przynajmniej w teorii – miało być łatwiej. Przeciwniczką Polki była Czeszka Marie Bouzkova (42. WTA), która we wcześniejszych dwóch meczach straciła łącznie dziesięć gemów.

Bouzkova nie odpuściła, ale set dla Świątek

Spotkanie rozpoczęło się od serwisu Czeszki, która wykorzystała własne podanie. Jednak po chwili Świątek podkręciła tempo, grała niezwykle pewnie. Polka najpierw wyrównała na 1:1, a następnie zanotowała pierwsze przełamanie. Świetnie funkcjonował jej return.
Kolejne gemy nie należały do przesadnie zaciętych. Faworytka była zdecydowanie skuteczniejsza, doskonale odpowiadała na zagrania Bouzkovej, by w siódmym gemie ponownie przełamać. Świątek prowadziła 5:2 i wydawało się, że lada moment rozstrzygnie partię na swoją korzyść.

Świątek pewnie prowadzi 5:2 w meczu z Bouzkovą w 3. rundzie Roland Garros

Jednak Czeszka zaskoczyła, zanotowała re-breaka, tym samym jasno dając do zrozumienia, że pomimo przewagi Polki nie złożyła jeszcze broni.

Świątek przełamana w 8. gemie meczu z Bouzkovą w 3. rundzie Roland Garros

Świątek jakby na chwilę straciła koncentrację, popełniła kilka niewymuszonych błędów, ale ostatecznie nie przełożyło się to na wynik. Drugą piłkę setową na 6:4 wykorzystała.

Świątek wygrała 1. seta w meczu z Bouzkovą w 3. rundzie Roland Garros

Dominacja Świątek

Początek drugiej partii, choć już bardziej zacięty, należał do Świątek. Na "dzień dobry" przełamała rywalkę, po czym poprawiła swoim podaniem, które tego dnia funkcjonowało bez zarzutu, co przełożyło się na prowadzenie 2:0. Mało tego, w trzecim gemie, w którym zmusiła Bouzkovą do dużego wysiłku, Polka zdołała wykorzystać drugiego break pointa. Świątek była w komfortowej sytuacji.

Genialne zagranie Świątek w 3. gemie 2. seta w meczu z Bouzkovą w 3. rundzie Roland Garros

Wprawdzie Bouzkova pokazała charakter, zdołała odpowiedzieć gemem, w którym popisała się kapitalnym zagraniem po efektownej wymianie (na 15:15), ale wiele więcej już nie zdołała zrobić.

Świetna wymiana w 5. gemie 2. seta meczu Świątek - Bouzkova w 3. rundzie Roland Garros

Świątek szybko odpowiedziała, było 5:1, a triumf o krok. Szansy nie zmarnowała, choć musiała poczekać na trzecią piłkę meczową. Raszynianka wywalczyła awans do 4. rundy. Mecz trwał 95 minut.
Jej kolejną rywalką będzie Rosjanka Anastazja Potapowa (41. WTA), która wygrała z Chinką Xinyu Wang (37. WTA).