Wielki Djoković z historyczną wygraną. Tego nie dokonał dotąd nikt

Dariusz Szarmach

Akt. 11/06/2023, 20:13 GMT+2

Serb Novak Djoković pokonał Norwega Caspera Ruuda 7:6(1), 6:3, 7:5 w finale turnieju Rolanda Garrosa na kortach ziemnych w Paryżu. Tym samym stał się pierwszym zawodnikiem w historii, który wygrał 23 imprezy wielkoszlemowe.

Novak Djoković wygrał Roland Garros 2023

Rozstawiony z numerem trzecim Djoković był faworytem finału i nie zawiódł. Serb miał po swojej stronie nie tylko wysoką formę, ale przede wszystkim wielkie doświadczenie. "Djoko" rozegrał 34. finał wielkoszlemowy, a siódmy na kortach w Paryżu. Wygrał tu po raz trzeci (wcześniej w 2016 i 2021 roku).

Djoković po historyczną wygraną

Djoković pewnie miałby więcej triumfów w Paryżu, gdyby nie jego wielki rywal Rafael Nadal, który wygrywał tutaj aż czternastokrotnie. Tym razem Hiszpana zabrakło z powodu kontuzji. Obaj wybitni tenisiści mieli dotąd na koncie po 22 tytuły wielkoszlemowe. Od niedzieli Djoković jest już samodzielnym rekordzistą.
Rozstawiony z czwórką Ruud przed rokiem także dotarł do finału, gdzie jednak poległ w starciu z Nadalem. Tym razem trafił z deszczu pod rynnę.
Norweg nie zamierzał łatwo sprzedać skóry kolejnemu wielkiemu faworytowi. Szybko przełamał Djokovicia, sam dobrze serwował i objął prowadzenie 4:1.

Djoković przełamany przez Ruuda w 2. gemie finału Roland Garros 2023

W tym momencie kibice zgromadzeni na korcie centralnym mogli mieć nadzieję na niespodziankę. "Nole" pozbierał się jednak i po twardej walce doprowadził do tie-breaka. W nim pokazał cały swój kunszt i spryt, triumfując 7-1.

Djoković wygrał 1. seta w finale Roland Garros 2023

Po przerwie toaletowej Djoković wrócił na kort z nową mocą. Od samego początku drugiej partii przycisnął bezradnego rywala i na efekty nie trzeba było długo czekać. Tym razem to on zaczął od przełamania i prowadzenia 4:1. Serb takich okazji nie zwykł marnować. Spokojnie zamknął seta z wynikiem 6:3.

Djoković prowadzi po 2. secie w finale Roland Garros 2023

Widać było, że po początkowych problemach "Nole" nie było już śladu. Pewny siebie Serb w pełni kontrolował wydarzenia na korcie.
Trzeci set był znacznie bardziej wyrównany, bo Ruud postawił Djokoviciowi trudniejsze warunki. Obaj zawodnicy długo dość pewnie wygrywali przy swoim serwisie. Tak było do stanu 5:5. Wówczas Novak przyspieszył, zagrał kilka kapitalnych piłek i przełamał rywala do zera! W kolejnym gemie poszedł za ciosem i mógł cieszyć się z wielkiego triumfu. Po ostatniej piłce padł na kort, a później uniósł ręce w geście triumfu.

Djoković - Ruud w finale Roland Garros

24-letni Ruud po raz trzeci w karierze wystąpił w finale wielkoszlemowej imprezy - za każdym razem przegrywał (Roland Garros 2022, US Open 2022, Roland Garros 2023).
Novak Djoković (Serbia, 3) - Casper Ruud (Norwegia, 4) 7:6 (1), 6:3, 7:5