Iga Świątek - Ludmiła Samsonowa: wynik meczu i relacja - WTA 1000 Dubaj - Tenis

22/02/2023, 12:43 GMT+1

Iga Świątek ponownie pokazała klasę. W środę, w trzeciej rundzie turnieju WTA 1000 w Dubaju, Polka pokonała Rosjankę Ludmiłę Samsonową 6:1, 6:0. W starciu o półfinał rywalką raszynianki będzie Czeszka Karolina Pliskova.

Świątek (1. WTA) w ostatnich dniach znajduje się w wybornej formie. W zeszłym tygodniu bez większych problemów triumfowała w Dosze, tracąc w drodze do tytułu jedynie pięć gemów. W Zjednoczonych Emiratach Arabskich 21-latka kontynuuje znakomitą passę, bo we wtorek, po trwającym nieco ponad godzinę meczu, pokonała Kanadyjkę Leylah Fernandez 6:1, 6:1.
W drugiej rundzie rywalką liderki światowego rankingu była zajmująca 13. miejsce Samsonowa. W przeszłości obie tenisistki mierzyły się ze sobą na zawodowych kortach tylko raz. W ubiegłym roku, w półfinale imprezy w Stuttgarcie, raszynianka wygrała 6:7 (4-7), 6:4, 7:5.

Wyrównany tylko początek

Początek środowego starcia nie był dla Świątek najlepszy. W przeciwieństwie do ostatnich spotkań Polce brakowało skuteczności przy własnym podaniu, czego nie można było powiedzieć o serwującej asa za asem Rosjance.
Taki obraz rywalizacji nie utrzymywał się jednak długo, bo w czwartym gemie niżej notowana z zawodniczek - mimo, że chwilę wcześniej miała piłkę na 2:2 - popełniła całą masę błędów i zamiast remisować, to przegrywała 1:3.
Od tego momentu w grze Samsonowej przestało funkcjonować coraz więcej elementów tenisowego rzemiosła. Choć należy podkreślić, że i rozluźniona Świątek raz po raz popisywała się fantastycznymi zagraniami, którymi od kilku meczów czaruje publiczność na Bliskim Wschodzie.
Efekt? Wygrane trzy kolejne gemy, cały set 6:1, a to wszystko w zaledwie 34 minuty.

Bezbłędny set Świątek

Druga partia rozpoczęła się dla 21-latki w najlepszy możliwy sposób, choć przy wyniku 40:0 w pierwszym gemie dla Rosjanki nic na to nie wskazywało. Zawodniczka z Oleniegorska w łatwy sposób przegrała jednak pięć następnych akcji, co poskutkowało trzecim tego dnia przełamaniem na jej niekorzyść.
Jakby tego było mało, po kolejnych kilkunastu minutach Polka prowadziła już 3:0, znacznie przybliżając się do awansu do ćwierćfinału. Warto podkreślić, że uczyniła to po trwającym blisko 20 minut gemie, wykorzystując dopiero szóstego break pointa.
Z każdą akcją przewaga liderki rankingu WTA jedynie rosła, a Samsonowa wyglądała na coraz bardziej zrezygnowaną. Popełniała niezliczoną liczbę błędów i nie była w stanie wygrać nawet honorowego gema.
W kolejnej rundzie Świątek zmierzy się z Czeszką Karoliną Pliskovą (18. WTA), która w środę wygrała z Ukrainką Anheliną Kalininą (33. WTA) 7:5, 6:7 (6-8), 6:2.