Szwajcaria - Polska. Pewna wygrana Igi Świątek z Simoną Waltert w Billie Jean King Cup

Dariusz Szarmach

Akt. 12/04/2024, 18:03 GMT+2

Iga Świątek pokonała Simonę Waltert 6:3, 6:1 w pierwszej konfrontacji meczu Szwajcaria - Polska tenisowego Pucharu Billie Jean King. Stawką dwudniowego spotkania jest awans do turnieju BJK Cup Finals, który w listopadzie odbędzie się w Sewilli.

Początek meczu Świątek - Waltert w Billie Jean King Cup

Świątek na pewno chciała pomóc reprezentacji Polski, ale w składzie na mecz ze Szwajcarią stawiła się również po to, by wypełnić kwalifikację do igrzysk olimpijskich w Paryżu. Biało-Czerwone byłyby faworytkami spotkania na twardym korcie w Biel nawet bez naszej wielkiej gwiazdy.

Prezentacja drużyn przed meczem Polska - Szwajcaria w Billie Jean King Cup

Dominacja Świątek na początku

Z różnych względów w zespole Szwajcarii nie mogły wystąpić dotychczasowe liderki Viktorija Golubic i Belinda Bencic, więc Helweci wystawili skład złożony z młodszych, mniej znanych zawodniczek.
W pierwszym meczu naprzeciwko Świątek stanęła więc notowana na 158. miejscu w rankingu światowym Waltert. Faworytka tego spotkania była oczywista. Jak można było się spodziewać, liderka naszej kadry szybko zdominowała rywalkę. Po 10 minutach Świątek miała na koncie trzy gemy, a rywalka zdołała ugrać w tym czasie zaledwie… trzy punkty. To była przepaść.

Świątek przełamała Waltert w 2. gemie meczu w Billie Jean King Cup

Sokole oko Igi Świątek w 3. gemie meczu z Waltert w Billie Jean King Cup

Niespodziewanie Waltert udało się pozbierać, najpierw wygrała gema przy swoim podaniu, a następnie przełamała serwis zaskoczonej Świątek. Podenerwowana tym faktem Polka przyspieszyła tempo i wyraźnie przycisnęła przeciwniczkę.

Świątek przełamana w 4. gemie meczu z Waltert w Billie Jean King Cup

Iga wygrała kolejne trzy gemy, a seta ostatecznie zamknęła wynikiem 6:3.

Świątek dokończyła dzieła

Początek drugiej partii był nadspodziewanie wyrównany. Po zwycięstwie Świątek przy własnym serwisie doszło do kapitalnej walki w drugim gemie. Waltert postawiła się faworytce i rzuciła wszystko na szalę. Polka potrzebowała aż 18 akcji, by doprowadzić do stanu 2:0.

Świetna wymiana w 2. secie meczu Świątek - Waltert Billie Jean King Cup

To był kluczowy moment drugiego seta. Potem Świątek przejęła inicjatywę i pewnie wygrała partię 6:1.
Po tym spotkaniu na kort wyjdzie Magdalena Fręch (52. w rankingu WTA), a jej rywalką będzie Celine Naef (148.).