43-letni weteran doczekał się wielkoszlemowego tytułu w deblu

Mariusz Czykier

Akt. 27/01/2024, 14:23 GMT+1

Indyjsko-australijski debel Rohan Bopanna i Matthew Ebden wygrał finał gry podwójnej w wielkoszlemowym turnieju Australian Open. W meczu o tytuł triumfatorzy pokonali 7:6 (6-0), 7:5 włoską parę Simone Bolelli i Andrea Vavassori.

Rohan Bopanna i Matthew Ebden mistrzami w deblu w Australian Open 2024

Faworytami spotkania byli Australijczyk i Hindus. Rozstawiona z numerem 2 para w drodze do finału straciła tylko dwa sety. Ale ich włoscy rywale również przeszli przez turniej jak huragan, zapracowując na grę o tytuł.
Pierwszy set był dowodem, że w walce o trofeum spotkali się równorzędni rywale. W trwającej blisko godzinę pierwszej partii żaden z debli do dopuścił do straty serwisu. O losach seta zdecydował dopiero tie-break, wygrany 7:0 przez 43-letniego Bopannę, najstarszego zawodnika w turnieju i jego o siedem lat młodszego partnera.

Bopanna/Ebden wygrali 1. seta w finale debla Australian Open 2024

Punkt za punkt

Brak choćby punktu w "dogrywce" nie zdeprymował Włochów. Do drugiego seta przystąpili mocno zdeterminowani. Ale obraz gry się nie zmienił i kolejne gemy wciąż wygrywali serwujący.
Wyrównana walka trwała aż do 11. gema drugiej partii. Wtedy Bopanna i Ebden po raz pierwszy w meczu przełamali włoską parę.

Bopanna/Ebden przełamali Vavassori/Bolelli w 11. gemie 2. seta w finale debla w Australian Open

Lepszego momentu nie mogli wybrać. Na tablicy wyników było 6:5 i indyjsko-australijski debel serwował po mistrzostwo. I robił to skutecznie, po godzinie i 40 minutach gry doczekał się piłek meczowych. Już pierwsza okazała się zwycięską.

Największe sukcesy wyrównane

Dla Bopanny, który na początku marca skończy 44 lata, zwycięstwo w Australian Open to drugi wielkoszlemowy tytuł, chociaż pierwszy wywalczony w deblu. W 2017 roku w parze z pochodzącą z Polski Kanadyjką Gabrielą Dabrowski wygrał Roland Garros w grze mieszanej.
Ebden znał już smak wielkoszlemowego zwycięstwa w deblu. Australijczyk dwa lata temu w parze ze swoim rodakiem Maxem Purcellem wygrał turniej gry podwójnej w Wimbledonie.

Rohan Bopanna i Matthew Ebden odebrali trofeum za zwycięstwo w deblu w Australian Open 2024