Polskie siatkarki wysoko w rankingach Ligi Narodów. Które miejsca zajęły? - Liga Narodów 2023

Akt. 17/07/2023, 16:05 GMT+2

Polskie siatkarki doskonale spisały się w tegorocznej Lidze Narodów. Biało-Czerwone zajęły trzecie miejsce w stawce, ale także znalazły się bardzo wysoko w rankingach indywidualnych. Na szczególne wyróżnienie zasłużyły Magdalena Stysiak, Agnieszka Korneluk i Martyna Łukasik.

Polskie siatkarki w Lidze Narodów

Brązowy medal wywalczony przez Polki w Arlington to największe osiągnięcie w historii ich występów w tych rozgrywkach. Z kolei ostatni raz nasze siatkarki sięgnęły po medal rangi światowej w 1968 roku podczas igrzysk olimpijskich w Meksyku. Wówczas także miały brąz.
Tym razem podopieczne Stefano Lavariniego w spotkaniu o trzecią lokatę pokonały po dramatycznym boju Amerykanki 3:2, broniąc wcześniej dwie piłki meczowe. W finale Turcja zwyciężyła Chiny 3:1.

Stysiak i Korneluk najlepsze

Polki również wysoko znalazły się w rankingach indywidualnych. Stysiak z dorobkiem 298 punktów została najskuteczniejszą siatkarką całego cyklu, drugie miejsce zajęła Chinka YingYing Li (291), a trzecie Włoszka Sylvia Chinelo Nwakalor (246). Na pozycji atakujących Stysiak była druga (45,03 procent w ataku) za YingYing Li (49,81).

Ranking najlepiej blokujących wygrała Korneluk, która w tym elemencie zdobyła 48 punktów. Siatkarka Chemika Police wyprzedziła Turczynki Zehrę Gunes (44) i Edę Erdem (42). W zestawieniu najlepiej broniących zawodniczek Maria Stenzel była druga, tuż za Bułgarką Milą Paszkulewą.

W gronie rozgrywających pierwsze miejsce zajęła Diao Linyu, a na piątej pozycji sklasyfikowano Katarzynę Wenerską. Wysokie lokaty Biało-Czerwone zajęły w rankingu przyjmujących - Martyna Łukasik była trzecia, a Stenzel czwarta. Najlepszą zawodniczką na tej pozycji została Chinka Wang Yunlu.

Bułgarka Maria Jordanowa i Turczynka Melisa Vargas wygrały klasyfikację najlepiej zagrywających - obie zanotowały po 19 asów. 11. była Korneluk, która zdobyła 13 punktów bezpośrednio z zagrywki.

Łukasik znalazła się także w drużynie gwiazd piątej edycji Ligi Narodów.