Polska - Iran: wynik i relacja z meczu fazy zasadniczej mistrzostw świata 2023 - piłka ręczna

22/01/2023, 18:31 GMT+1

Polacy zrobili swoje w ostatnim meczu mistrzostw świata w piłce ręcznej. Na zakończenie udziału w turnieju rozgrywanym w Polsce i Szwecji ograli Iran 26:22. Szansę na wyjście z grupy zawodnicy Patryka Rombla zaprzepaścili już wcześniej.

Polacy sami ograniczyli jednak swoje szanse na to, przegrywając z Francją i ze Słowenią jeszcze w pierwszej fazie rywalizacji. Z kolei rundę zasadniczą rozpoczęli od przegranej z faworyzowaną Hiszpanią, która ostatecznie zamknęła im drogę do 1/4 finału.
W Krakowie pozostała im więc walka pocieszenia - kolejno z Czarnogórą i w niedzielny wieczór z Iranem.
Nie ma się co oszukiwać - zwycięstwo z drużyną, która w drugiej fazie MŚ była dla wszystkich dostarczycielem punktów, i to wysokie zwycięstwo, było obowiązkiem Polaków.
Biało-Czerwoni pierwsi stracili bramkę, ale był to jedyny moment w meczu, kiedy przegrywali. Ze stanu 0:1 odskoczyli na 5:1, budując coraz większą przewagę. Do przerwy wynosiła ona sześć bramek - 16:10.

Polacy przegrali drugą połowę z Iranem

Irańczycy nie mieli podstaw ku temu, by wierzyć w powrót do meczu, ale mocno nad tym pracowali.
Po przerwie Iran poprawił skuteczność, starał się wywierać coraz większą presję na gospodarzach, ale przewaga Biało-Czerwonych była zbyt wysoka.
Zadyszkę Polacy złapali dopiero w ostatnim fragmencie meczu. Kilkuminutowy przestój w grze, w czasie której na dwie minuy na ławce kar musiał usiąść Tomasz Gębala, pozwolił Irańczykom zbliżyć się na trzy bramki.
Niemoc rzutem na 24:20 przełamał dopiero na 10 minut przed końcem Ariel Pietrasik, wybrany na zawodnika meczu.
Do końca wynik zmienił się już nieznacznie, w czym spora była zasługa Adama Morawskiego. Skuteczność bramkarza Polaków oscylowała wokół 50 procent.
Biało-Czerwoni zrobili swoje, ale drugą połowę z outsiderem przegrali.
To trzecie i ostatnie zwycięstwo Polaków na mistrzostwach świata. W pierwszej fazie pokonali Arabię Saudyjską 27:24, w drugiej Czarnogórę 27:20 i wreszcie Iran 26:22.
Polacy odpadają z honorem, ale planu minimum, czyli awansu do ćwierćfinału, nie udało się zrealizować.
Awans do ćwierćfinałów z grupy I wywalczyły Francja i Hiszpania. Polacy (czwarte miejsce w grupie) zakończyli turniej na miejscach 13-16.