Na medal czekali 24 lata. Przesądziły rzuty karne

11/02/2024, 09:19 GMT+1

Piłkarze Republiki Południowej Afryki wywalczyli brązowy medal Pucharu Narodów Afryki. W meczu o trzecie miejsce pokonali w rzutach karnych Demokratyczną Republikę Konga 6:5. W podstawowym czasie gry bramki nie padły.

Tokio. Piłka nożna mężczyzn. Skrót meczu RPA-Meksyk

Sobotnie spotkanie nie należało do tych najbardziej emocjonujących. Na boisku przeważali zawodnicy DR Konga, którzy przez 90 minut oddali łącznie aż 13 strzałów na bramkę rywali, ale tylko trzy celne.

Popis bramkarza w końcówce

Podopieczni Francuza Sebastiena Desabre'a w podstawowym czasie gry nie strzelili jednak ani jednego gola, a o losach zwycięstwa, wobec braku dogrywki, decydowały rzuty karne.
W serii jedenastek długo bliżej wygranej byli Kongijczycy, a to za sprawą pudła Teboho Mokoeny w pierwszej kolejce.
Bohaterem końcówki był jednak gracz RPA Ronwen Williams. 32-letni golkiper najpierw obronił uderzenie Chancela Mbemby, a następnie Meschacka Elii, dając swojej reprezentacji pierwszy medal Pucharu Narodów Afryki od 24 lat i brązu w 2000 roku.
W finale PNA rywalem gospodarzy, Wybrzeża Kości Słoniowej, będzie Nigeria. Mecz w niedzielę 11 lutego o 21:00.