Sensacja w Pucharze Narodów Afryki. Potentat wyeliminowany po golu bramkarza

Akt. 29/01/2024, 15:07 GMT+1

Reprezentacja Demokratycznej Republiki Konga awansowała do ćwierćfinału Pucharu Narodów Afryki. W meczu 1/8 finału ekipa Sebastiena Desabre'a pokonała po rzutach karnych Egipt 8-7. W regulaminowym czasie gry było 1:1. Bohaterem, noszonym później na rękach przez kolegów z zespołu, został bramkarz Lionel Mpasi-Nzau.

Puchar Narodów Afryki: Wybrzeże Kości Słoniowej - Egipt

Faworytem niedzielnego spotkania byli Egipcjanie, czyli rekordziści pod względem liczby tytułów w Pucharze Narodów Afryki.
Reprezentacja z północy kontynentu w swojej historii sięgała po to trofeum aż siedmiokrotnie, kolejno w 1957, 1959, 1986, 1998, 2006, 2008, a po raz ostatni w 2010 roku.

Przesądziło trafienie bramkarza

W walce o ćwierćfinał Faraonowie - bez kontuzjowanego gwiazdora Mohameda Salaha - mierzyli się z Demokratyczną Republiką Konga. Do przerwy, po trafieniach Meschacka Elii oraz Mostafy Mohameda, był remis 1:1.
Taki wynik utrzymał do 90. minuty, a goli nie przyniosła także dogrywka. O losach awansu zadecydowały więc rzuty karne. Z dziesięciu jedenastek piłkarze obu zespołów spudłowali po razie, gdy w drugiej kolejce pomylił się Mohamed, a następnie Arthur Masuaku.
Seria karnych zakończyła się tzw. nagłą śmiercią. Stało się to dopiero w dziewiątej kolejce, gdy swoje uderzenia wykonywali bramkarze.
Lepiej wyszedł na tym golkiper Kongijczyków. Mpasi-Nzau najpierw nie dał się pokonać Gabaskiemu, a chwilę później pewnym strzałem zapewnił swojej ekipie niespodziewany triumf.
W ćwierćfinale (piątek, 21.00) rywalem DRK będzie Gwinea, która w niedzielę pokonała Gwineę Równikową 1:0. O rezultacie tego starcia przesądził gol Mohameda Bayo w ostatniej, ósmej minucie czasu doliczonego do drugiej połowy.
Egipt - Demokratyczna Republika Konga 1:1 (w rzutach karnych 7-8)
Bramki: Mohamed (45., z rzutu karnego) - Elia (37.).