Robert Lewandowski pierwszym Polakiem od czasu Jana Urbana z hat-trickiem

Lukasz Lasia

30/04/2024, 08:55 GMT+2

Zrobił to. Strzelając pierwszego w karierze ligowego hat-tricka w barwach Barcelony Robert Lewandowski został drugim po Janie Urbanie Polakiem, który dokonał tego wyczynu na hiszpańskich boiskach. Lista znakomitych osiągnięć napastnika po meczu z Valencią jest dłuższa.

FC Barcelona - Paris Saint-Germain w ćwierćfinale Ligi Mistrzów (Getty Images)

Na gola Lewandowski czekał od 17 marca, kiedy trafił do siatki w meczu z Atletico Madryt (3:0). Polak przełamał się w najlepszy możliwy sposób. Pierwszy raz na liście strzelców w poniedziałkowym meczu z Valencią wpisał się w 49. minucie. Wówczas głową zdobył bramkę na 2:2.
W 82. minucie rezerwowy bramkarz Valencii Jaume Domenech źle wypiąstkował piłkę po rzucie rożnym, a Polak ponownie strzelił gola głową. W doliczonym czasie 35-letni napastnik skompletował hat-tricka, gdy z rzutu wolnego ustalił wynik meczu na 4:2.
W ten sposób został drugim po Janie Urbanie Polakiem, który strzelił trzy gole w meczu La Liga. Ówczesny napastnik Osasuny Pampeluna, a obecnie trener Górnika Zabrze dokonał tego dokładnie 30 grudnia 1990 roku, gdy jego drużyna pokonała Real Madryt 4:0.

Urban był piłkarzem i trenerem Osasuny

Lewandowski najstarszym autorem hat-tricka

A to nie wszystko. Kapitan Biało-Czerwonych został bowiem najstarszym strzelcem hat-tricka w dziejach katalońskiego klubu w rozgrywkach ligowych, przebijając osiągnięcie 33-letniego wówczas Ladislao Kubali, gwiazdy Dumy Katalonii w latach 1951-1961. W poniedziałek polski napastnik liczył dokładnie 35 lat i 252 dni.
Jak podaje statystyczny serwis Opta, "Lewy" został też pierwszym napastnikiem Barcelony od czasu Samuela Eto'o, który strzelił dwa gole głową w meczu LaLiga i najstarszym zawodnikiem, który tego dokonał w jakimkolwiek zespole w XXI wieku.
W tym sezonie ligi hiszpańskiej Polak ma 16 bramek. Liderem klasyfikacji strzelców jest Artem Dowbyk z Girony, który ma 19 goli.
Na zakończenie 33. kolejki Barcelona pokonała Valencię 4:2. Liderem tabeli jest Real Madryt. Druga Barcelona traci do Królewskich 11 pkt.