PKO BP Ekstraklasa: Zagłębie Lubin przełamało fatalną serię. Siedem goli w Radomiu

28/04/2024, 18:02 GMT+2

Drużyna KGHM Zagłębie Lubin pokonała na wyjeździe Radomiaka Radom 4:3 w 30. kolejce PKO BP Ekstraklasy. Miedziowi przełamali fatalną serię pięciu spotkań bez ligowej wygranej i wyraźnie oddali od siebie widmo spadku.

Radomiak Radom - Piast Gliwice w 17. kolejce PKO BP Ekstraklasa

Oba zespoły przystąpiły do tego meczu w niebyt dobrych nastrojach. Radomiak po dwóch kolejnych porażkach, a Zagłębie po trzech i pięciu meczach bez wygranej. Poza tym niedzielni rywale nie mają jeszcze zapewnionego utrzymania w ekstraklasie, więc stawka tego spotkania była duża.

Dominacja Zagłębia do przerwy

Zarówno trener Maciej Kędziorek, jak Waldemar Fornalik nakazali swoim zespołom ofensywną grę, więc od początku mecz miał interesujący przebieg.
W 20. min goście objęli prowadzenie. Marek Mróz zagrał do Kacpra Chodyny, ten spod końcowej linii podał do Dawida Kurminowskiego, któremu wystarczyło tylko dołożyć nogę, aby skierować piłkę do siatki. To było dziewiąte trafienie napastnika Zagłębia w tym sezonie.
Wkrótce było 2:0 dla lubinian. Chodyna znowu popisał się asystą spod końcowej linii, a tym razem do pustej bramki trafił stoper Aleks Ławniczak.
Zawodnicy Zagłębia nie mieli dość i w 39. minucie podwyższyli prowadzenie. Mróz odebrał piłkę fatalnie spisującemu się Luisowi Machado, podał do Kurminowskiego, a ten precyzyjnym strzałem z 17 metrów pokonał Gabriela Kobylaka.

Zagłebie Lubin pokonało na wyjeździe Radomiaka w PKO BP Ekstraklasie

Radomiak nie odrobił strat

Na drugą połowę trener Kędziorek wprowadził trzech nowych zawodników. Jeden z nich, Vagner Dias, w 51. minucie zdobył bramkę mocnym strzałem pod poprzeczkę.
Bardzo szybko odpowiedział jednak Kurminowski, który niespełna dwie minuty później skompletował hat-tricka, a trzecią asystę przy tym golu zaliczył Chodyna.
Radomiak starał się do końca walczyć o korzystny wynik, a Jan Grzesik strzałem z woleja zdobył drugą bramkę. W 86. min gospodarze jeszcze uwierzyli, że mogą odrobić straty, gdy Dawid Abramowicz huknął w górny róg bramki i było już tylko 4:3 dla Zagłębia. Do końca starcia lubinianie nie pozwolili już jednak rywalom na wypracowanie okazji bramkowej.
Po tej wygranej Zagłębie ma na koncie 38 punktów, a Radomiak 35. Znajdująca się w strefie spadkowej Korona zgromadziła dotąd 30 "oczek".

Radomiak Radom – KGHM Zagłębie Lubin 3:4 (0:3)

Bramki: 0:1 Dawid Kurminowski (20), 0:2 Aleks Ławniczak (30), 0:3 Dawid Kurminowski (39), 1:3 Vagner Dias (51), 1:4 Dawid Kurminowski (53), 2:4 Jan Grzesik (74), 3:4 Dawid Abramowicz (86).
Radomiak Radom: Gabriel Kobylak – Jan Grzesik, Raphael Rossi, Mateusz Cichocki, Dawid Abramowicz – Joao Peglow (46. Vagner Dias), Michał Kaput (64. Leandro), Luizao (46. Christos Donis), Rafał Wolski, Luis Machado (46. Luka Vusković) – Jardel Silva (64. Krystian Okoniewski).
KGHM Zagłębie Lubin: Sokratis Dioudis – Bartłomiej Kłudka, Bartosz Kopacz, Aleks Ławniczak, Mateusz Grzybek – Kacper Chodyna, Damian Dąbrowski, Marek Mróz (73. Tomasz Pieńko), Tomasz Makowski (83. Marko Poletanović), Mateusz Wdowiak (79. Serhij Bułeca) - Dawid Kurminowski.