PKO BP Ekstraklasa. Składna akcja na wagę wygranej. Górnik zaskoczył Zagłębie

Akt. 08/04/2024, 21:20 GMT+2

Górnik Zabrze pokonał na wyjeździe Zagłębie Lubin 2:1 (1:1) w ostatnim meczu 27. kolejki PKO BP Ekstraklasy. To pierwsza ligowa porażka Miedziowych od 10 lutego 2024.

Zagłębie Lubin - Górnik Zabrze 4:0

Ekipa Zagłębia dobrze spisywała się w ostatnim czasie. Miedziowi nie przegrali w lidze od sześciu spotkań, dwa z nich wygrywając. Górnik co prawda uległ w poprzedniej kolejce Legii Warszawa 1:3, ale wcześniej także prezentował się dobrze i wywalczył siedem punktów w trzech meczach. Konfrontacja w Lubinie zapowiadała się zatem interesująco.

Wyrównany mecz w Lubinie

Pierwsza połowa poniedziałkowego spotkania była bardzo wyrównana i ciekawa. Oba zespoły stworzyły sobie po kilka dogodnych okazji bramkowych, a wykorzystały po jednej z nich.
W 28. minucie obrońca gospodarzy Michał Nalepa posłał dalekie podanie do Dawida Kurminowskiego, a ten kopnął mocno zza linii pola karnego. Piłka po jego strzale wpadła do siatki przy słupku.
Przyjezdni odpowiedzieli golem w 37. minucie. Górnik przeprowadził składną akcję prawą stroną, po wrzutne defensorzy Zagłębia interweniowali bardzo niepewnie, a w zamieszaniu podbramkowym skutecznym strzałem popisał się Szymon Czyż.

Decydujący cios Górnika

Po zmianie stron tempo meczu spadło. W nieco chaotycznej grze decydujący cios potrafili wyprowadzić zabrzanie. W 66. minucie Lawrence Ennali przedarł się lewą flanką, podał do Erika Janzy, ten przedłużył do niepilnowanego w polu karnym Piotra Krawczyka, który dopełnił formalności.
Miejscowi starali się jeszcze zmienić niekorzystny wynik, ale byli nieskuteczni. Po wygranej 2:1 zespół prowadzony przez trenera Jana Urbana zgromadził 42 punkty i awansował na siódme miejsce w tabeli ekstraklasy. Zagłębie spadło na jedenastą pozycję (35 "oczek").
KGHM Zagłębie Lubin – Górnik Zabrze 1:2 (1:1)
Bramki: 1:0 Dawid Kurminowski (28), 1:1 Szymon Czyż (37), 1:2 Piotr Krawczyk (66).
Sędzia: Łukasz Kuźma (Białystok). Widzów: 4278.

KGHM Zagłębie: Sokratis Dioudis – Bartosz Kopacz, Michał Nalepa, Aleks Ławniczak, Luis Mata – Kacper Chodyna, Damian Dąbrowski (79. Marek Mróz), Marko Poletanovic (58. Tomasz Makowski), Tomasz Pieńko (79. Serhij Bułeca) – Juan Munoz (58. Mateusz Wdowiak), Dawid Kurminowski.

Górnik: Daniel Bielica - Dominik Szala (87. Kamil Lukoszek), Kryspin Szcześniak, Rafał Janicki, Erik Janza - Adrian Kapralik (87. Boris Sekulic), Dani Pacheco (79. Filipe Nascimento), Szymon Czyż (60. Piotr Krawczyk), Damian Rasak, Lawrence Ennali (79. Soichiro Kozuki) – Sebastian Musiolik.