Stal przełamana w Poznaniu. Lech depcze czołówce po piętach

23/09/2023, 22:38 GMT+2

Lech Poznań pokonał u siebie Stal Mielec 2:1 w ostatnim sobotnim meczu 9. kolejki PKO BP Ekstraklasy. To goście lepiej rozpoczęli spotkanie, ale Kolejorz jeszcze przed przerwą odwrócił losy rywalizacji. Dzięki wygranej przeskoczył Stal w tabeli, awansując tuż za podium.

Piast Gliwice - Lech Poznań w 1. kolejce PKO BP Ekstraklasy 2023/24 (Newspix)

Poznaniacy z uwagi na swój udział w eliminacjach europejskich pucharów nadal mają ligowe zaległości, ale są już blisko najwyżej klasyfikowanych drużyn ekstraklasy. W sobotę zrównali się punktami z trzecią w tabeli Legią Warszawa, choć stołeczny zespół swój mecz w tej kolejce rozegra dopiero w niedzielę. Tymczasem do drugiej Jagiellonii Białystok Lech traci tylko dwa oczka.

Marchwiński bohaterem

Wszystkie bramki na poznańskim stadionie padły jeszcze w pierwszej połowie. Wyprzedzająca gospodarzy przed tym spotkaniem Stal objęła prowadzenie w 23. minucie. Wynik otworzył Maciej Domański, przerzucając piłkę obok bezradnego bramkarza rywali po szybkiej akcji przyjezdnych.
Goście nie nacieszyli się jednak zbyt długo tą przewagą. Kolejorz odpowiedział niespełna kwadrans później, a konkretnie uczynił to Kristoffer Velde, trafiając do bramki z kilku metrów. Znakomite podanie w pole karne posłał mu Filip Marchwiński. Ten ostatni chwilę później został już głównym bohaterem swojej drużyny, przechylając szalę na stronę Lecha. 21-latek najlepiej odnalazł się w zamieszaniu podbramkowym, dobijając piłkę do siatki obok zaskoczonych rywali.

Lech Poznań

Po zmianie stron gospodarze mieli swoje okazje na podwyższenie prowadzenia, ale ostatecznie zadowolili się jednobramkowym zwycięstwem.
Lech Poznań - PGE FKS Stal Mielec 2:1 (2:1)
Bramki: 0:1 Maciej Domański (23), 1:1 Kristoffer Velde (37), 2:1 Filip Marchwiński (40).
Żółta kartka - Lech Poznań: Kristoffer Velde. PGE FKS Stal Mielec: Ilja Szkurin.
Sędzia: Karol Arys (Szczecin). Widzów 15 527.
Lech Poznań: Bartosz Mrozek - Filip Dagerstal, Miha Blazic, Michał Gurgul (33. Filip Szymczak) - Alan Czerwiński, Radosław Murawski, Jesper Karlstroem, Dino Hotic (17. Elias Andersson) - Afonso Sousa, Filip Marchwiński (62. Joel Pereira), Kristoffer Velde.
PGE FKS Stal Mielec: Mateusz Kochalski - Marco Ehmann, Mateusz Matras, Bert Esselink - Łukasz Gerstenstein (62. Mateusz Stępień), Michał Trąbka (71. Kai Meriluoto), Piotr Wlazło (62. Alvis Jaunzems), Krystian Getinger (71. Krzysztof Wołkowicz) - Maciej Domański, Ilja Szkurin, Koki Hinokio (62. Matthew Guillaumier).