Brazylijki i Włoszki odpadły w fazie grupowej mistrzostw świata kobiet

Akt. 02/08/2023, 16:23 GMT+2

Niespodziewanie już na fazie grupowej udział w piłkarskich mistrzostwach świata kobiet zakończyły reprezentacje Brazylii i Włoch. Ich kosztem pierwszy raz w historii do 1/8 finału awansowały Jamajka i RPA.

Brazylijki szybko pożegnały się z mistrzostwami świata

W spotkaniu grupy F w Melbourne Brazylia musiała pokonać Jamajkę, aby mieć zapewnione miejsce w 1/8 finału. Awans możliwy był też w przypadku remisu, gdyby Francja przegrała z Panamą, ale w Sydney drużyna z Europy już do przerwy prowadziła 4:1, a ostatecznie zwyciężyła 6:3.

Ostatni taniec Marty?

Brazylijkom nie udało się sforsować defensywy piłkarek z Karaibów i mecz zakończył się bezbramkowym remisem.
Prowadzone przez słynną trenerkę Pie Sundhage zawodniczki odpadły w fazie grupowej mundialu po raz trzeci w historii, a pierwszy od 1995 roku. To oznacza, że był to najprawdopodobniej ostatni w karierze występ legendarnej Marty w mistrzostwach świata. Doświadczona, 37-letnia zawodniczka, która sześć razy wyróżniona była przez FIFA nagrodą dla najlepszej piłkarki roku, rozegrała w środę 81 minut.

Smutna Marta

Jamajka, która zadebiutowała w MŚ przed czterema laty, w fazie pucharowej zagra po raz pierwszy. W grupie zgromadziła pięć punktów, strzelając... jedną bramkę.

Pierwszy hat-trick Francuzki

Z pierwszej pozycji awansowała Francja z siedmioma punktami, a tabelę zamknęła Panama z zerowym dorobkiem. W środę w Sydney przez chwilę zapachniało sensacją, bo już w drugiej minucie Marta Cox dała ekipie z Ameryki Środkowej prowadzenie niecodziennym, mocnym uderzeniem z rzutu wolnego z dużej odległości. Później jednak do głosu doszły faworytki, a hat-trickiem w tym meczu popisała się Kadidiatou Diani.

W grupie G już wcześniej pewna awansu była Szwecja, dlatego do meczu ostatniej kolejki przystąpiła w większości rezerwowym składzie. Reprezentacja Trzech Koron i tak pokonała w nowozelandzkim Hamilton Argentynę 2:0, eliminując drużynę z Ameryki Południowej z turnieju.

Z drugiego miejsca niespodziewanie awansowała reprezentacja RPA, która w Wellington pokonała Włochy 3:2. Bramkę na wagę pierwszego w historii wstępu do fazy pucharowej zdobyła w doliczonym czasie drugiej połowy Thembi Kgatlana.

Hit w walce o ćwierćfinał

W hitowym starciu 1/8 finału Szwedki zagrają z Amerykankami. To spotkanie drużyn zajmujących, odpowiednio, trzecie i pierwsze miejsce w rankingu FIFA. RPA zmierzy się z Holandią, zaś Francja i Jamajka poznają rywalki w czwartek, gdy zakończy się rywalizacja w grupie H.

Mistrzostwa w Australii i Nowej Zelandii potrwają do 20 sierpnia.