Atletico wyeliminowało Inter w 1/8 finału Ligi Mistrzów

Lukasz Lasia

Akt. 14/03/2024, 00:00 GMT+1

Olbrzymie emocje w Madrycie! Atletico jako ostatnia drużyna wywalczyła awans do ćwierćfinału Ligi Mistrzów. Klub ze stolicy Hiszpanii zapewnił go sobie dopiero w rzutach karnych, wygrywając 3-2. W regulaminowym czasie wygrał 2:1 (w dwumeczu było 2-2). Mecz poprowadził polski arbiter Szymon Marciniak.

Inter - Atletico i PSV - Borussia Dortmund w Lidze Mistrzów (źródło: Getty Images)

Nerazzurri, którzy w 2024 roku wygrali wszystkie 15 meczów we wszystkich rozgrywkach, byli faworytem środowej konfrontacji. Pierwsze spotkanie na San Siro wygrali jednak tylko 1:0. Mediolańczycy dominowali przez cały mecz, ale upragnioną bramkę Marko Arnautović zdobył dopiero w 81. minucie. Nieduża zaliczka zwiastowała spore emocje w rewanżu. Piłkarze Atletico wierzyli, że na Estadio Metropolitano z pomocą kibiców uda im się odrobić straty.

Dwa gole w dwie minuty

Zaczęli mocno i odważnie. Już w 5. minucie przed niezłą szansą stanął Samuel Lino. Szwajcarski bramkarz Yann Sommer świetnie wybił piłkę. Inter przetrwał kilka minut nawałnicy gospodarzy i za chwilę sam odważniej zaatakował. Jan Oblak w 13. minucie musiał podwójnie interweniować po strzałach Denzela Dumfriesa. Niedługo potem Słoweńca próbował zaskoczyć strzałem z dystansu Lautaro Martinez. Piłka odbiła się jeszcze od pleców Axela Witsela.
Chociaż potem do głosu znów doszło Atletico, to w 33. minucie zabójczy cios wyprowadzili finaliści Ligi Mistrzów z ubiegłego sezonu. Ładną akcję i podanie Nicolo Barelli wykorzystał Federico Dimarco.

Dimarco dał prowadzenie Interowi

Radość graczy Simone Inzaghiego trwała jednak tylko dwie minuty. Po podaniu Koke piłka odbiła się od dwóch graczy Interu i spadła pod nogi Antoine'a Griezmanna, który wiedział jak się zachować w polu karnym. Szybko doprowadził do wyrównania. Marciniak jeszcze sprawdzał, czy wszystko odbyło się zgodnie z przepisami i dopiero po kilkunastu sekundach wskazał na środek boiska.

Griezmann doprowadził do wyrównania

W 43. minucie Francuz z Atletico powinien mieć na koncie drugie trafienie. Ładnie wymanewrował obrońcę, ale kapitalnie wślizgiem interweniował jego rodak Benjamin Pavard.

Mieli piłkę meczową

Griezmann mógł być na ustach kibiców również na początku drugiej połowy. W 52. minucie stanął bowiem przed wyborną szansą na gola, jednak strzelił zbyt słabo, by pokonać Sommera. Niedługo potem swoje trafienie mógł mieć, po podaniu Marcosa Llorente, Alvaro Morata, ale nieczysto trafił w piłkę. Kolejne minuty mijały, trener Diego Simeone robił zmiany, ale wynik się nie zmieniał. W drugiej połowie gracze Interu skupili się głównie na defensywie. Ograniczali się jedynie do kontr. Ale jakich! Między 75. a 81. minutą najpierw Marcus Thuram, a potem Barella mogli postawić kropkę nad i. Oblak nie dał się pokonać.
Atletico odpowiedziało strzałem w słupek wprowadzonego w drugiej części Memphisa Depaya. Chwilę później Holender był już bardziej precyzyjny. Po podaniu Koke odwrócił się z piłką i płaskim strzałem pokonał Sommera. Straty zostały odrobione.

Tak Depay strzelił na 2:1

A mogło być jeszcze lepiej. W trzeciej doliczonej minucie przez polskiego arbitra Griezmann znakomicie obsłużył innego zmiennika Rodrigo Riquelme, ale ten w idealnej sytuacji fatalnie przestrzelił. To mógł być gol na wagę awansu, a tak kibice byli świadkami dogrywki.

Potrzebne były dogrywka i karne

W niej oba zespoły miały swoje znakomite sytuacje - dla Interu najlepsze zmarnowali Thuram i Lautaro, którzy pomylili się niewiele, a dla Atletico Depay. Jego uderzenie w świetnym stylu obronił Sommer. Gole nie padły. Ostatniego ćwierćfinalistę wyłonił konkurs rzutów karnych.
W nim bohaterem był Oblak, który obronił strzały Alexisa Sancheza i Davy'ego Klaassena. Natomiast w ogóle w bramkę nie trafił Lautaro. Sommera stać było tylko na jedną obronioną jedenastkę, Saula Nigueza. To było za mało. Atletico uzupełniło stawkę ćwierćfinalistów. Czerwona część Madrytu świętuje!

Atletico lepsze od Interu

Losowanie par ćwierćfinałowych i półfinałowych w najbliższy piątek. Ćwierćfinały odbędą się 9 i 10 kwietnia. Rewanże tydzień później. Finał 1 czerwca na londyńskim Wembley.