AZ Alkmaar - Legia Warszawa: wynik meczu i relacja. Liga Europy 2023

Akt. 05/10/2023, 23:25 GMT+2

Legia Warszawa po zaciętym meczu uległa na wyjeździe holenderskiemu AZ Alkmaar 0:1 (0:0) w drugiej kolejce fazy grupowej Ligi Konferencji. Wicemistrzowie Polski nie wykorzystali blisko pół godziny gry z przewagą jednego zawodnika.

Mecz Legia Warszawa – FC Midtjylland (Newspix)

Legia kapitalnie rozpoczęła rozgrywki w Lidze Konferencji, wygrywając u siebie z angielską Aston Villą 3:2 (2:2). Z kolei ekipa AZ martwiła się po wyjazdowej porażce 3:4 z bośniackim Zrinjskim Mostar. Mecz miał niesamowity przebieg. Goście do przerwy prowadzili już 3:0, lecz w drugiej połowie miejscowi zdobyli cztery gole.

Wyrównany mecz

Mimo tamtej porażki piłkarze z Alkmaaru w tym sezonie spisują się bardzo dobrze. Po siedmiu kolejkach Eredivisie mają na koncie aż 19 punktów i bilans bramkowy 20:3. Legioniści doskonale wiedzieli, że po raz kolejny czeka ich trudne zadanie.
Warszawianie nie dali się jednak zdominować na wyjeździe. Pierwsza połowa meczu była bardzo wyrównana. Oba zespoły starały się dokładnie konstruować akcje, ale kiedy już dochodziły do pola karnego, to brakowało im wykończenia.
W 25. minucie David Wolfe strzelał z bliska na bramkę Legii, ale Kacper Tobiasz odbił piłkę nogami. W odpowiedzi golkiper gospodarzy Mathew Ryan pewnie obronił płaskie uderzenie Josue. To były jedyne strzały w światło bramki w pierwszej połowie.

Zacięta walka w meczu AZ Alkmaar - Legia Warszawa

Gol dla Alkmaar

Po zmianie stron Legia początkowo zagrała odważniej, ale nic z tego nie wynikło. W 52. minucie to z kolei rywale przeprowadzili akcję, która dała im prowadzenie. Najpierw Myron van Brederode dośrodkował na dalszy słupek do Daniego de Wita. Ten wyskoczył najwyżej i odegrał głową do Vangelisa Pavlidisa, który z bliskiej odległości skierował piłkę do siatki.

Pierwszy gol w meczu AZ Alkmaar - Legia Warszawa

Wicemistrzowie Polski nie poddali się po tym golu i starali się atakować. Musieli jednak uważać na kontry. Po jednej z nich Tobiasz wygrał w sytuacji sam na sam z de Witem.
W 66. minucie Mayckel Lahdo zachował się bardzo nieodpowiedzialnie, kopnął w głowę Yuriego Ribeiro i otrzymał za to czerwoną karktę. To była szansa dla Legii, która grała w przewadze. Jak można było się spodziewać, gospodarze cofnęli się pod własne pole karne, a warszawianie próbowali atakiem pozycyjnym rozmontować te zasieki. Niestety, robili to niemrawo i wynik do końca nie uległ już zmianie.
W drugim meczu tej samej grupy Aston Villa pokonała u siebie Zrinjski Mostar 1:0. 26 października Legia zagra z bośniackim zespołem na wyjeździe.