Bayern Monachium - Borussia Dortmund. Pierwsza taka wygrana BVB od 10 lat

Akt. 30/03/2024, 20:38 GMT+1

Starcia Bayernu Monachium z Borussią Dortmund w przeszłości często decydowały o mistrzostwie Niemiec dla jednej z tych drużyn. W obecnym sezonie stało się inaczej, a "Der Klassiker" mógł przybliżyć do końcowego triumfu prowadzący w tabeli Bayer Leverkusen. W sobotę ekipa BVB wyraźnie pomogła Aptekarzom i zasłużenie pokonała w Monachium wicelidera Bayern 2:0 (1:0).

Borussia Dortmund - Bayern 1:0

Jeszcze przed starciem na Allianz Arenie Bayer w dramatycznych okolicznościach pokonał u siebie TSG Hoffenheim 2:1. W tej sytuacji zespół trenera Xabiego Alonso miał na koncie 73 punkty i aż o trzynaście "oczek" wyprzedzał drugi Bayern. Po spotkaniu w Monachium okazało się, że tyle pozostanie na siedem kolejek przed końcem sezonu.

Borussia zaskoczyła Bayern

Mistrzowie Niemiec musieli gonić Bayer w tabeli, ale do meczu z Borussią przystąpili bez należytej determinacji. Po jednym z pierwszych swoich ataków nadziali się też na zabójczą kontrę.
Przyjezdni przejęli piłkę w środku pola, wymienili kilka podań, Julian Brandt podał do wbiegającego w pole karne Karima Adeyemiego, a ten wykorzystał sytuację sam na sam z bramkarzem Bayernu. Zastępujący Manuela Neuera Sven Ulreich mógł w tej sytuacji zachować się lepiej, a piłka wpadła do siatki po jego rękawicy.
Po stracie gola gospodarze nie potrafili przejąć inicjatywy, natomiast rywale z łatwością radzili sobie z rozbijaniem ich niemrawych ataków. Podopieczni trenera Thomasa Tuchela grali bez werwy i nawet jeśli już dochodzili na przedpole bramki gości, to nie potrafili zakończyć akcji skutecznym strzałem. Nic dziwnego, że do przerwy ekipa BVB prowadziła 1:0.

Karim Adeyemi (z prawej) i Felix Nmecha cieszą się z gola w meczu Bayern - Borussia Dortmund w Bundeslidze

Bicie głową w mur

Po zmianie stron obraz gry nie uległ zmianie. W 52. minucie Borussia miała stuprocentową okazję do podwyższenia prowadzenia, jednak strzał z bliskiej odległości Feliksa Nmechy kapitalnie obronił Ulreich. W kontrze niewiele pomylił się z kolei Ian Maatsen.
Bayern starał się atakować, konstruował kolejne ataki pozycyjne, ale niewiele z tego wynikało. Dowodzący defensywą Mats Hummels i jego koledzy radzili sobie bezbłędnie z ofensywą przeciwników. Bayern pierwszy celny strzał zdołał oddać dopiero w 74. minucie, jednak Alexander Meyer pewnie obronił uderzenie Kingsleya Comana.

Ostatni raz wygrali w Monachium w 2014 roku

Drużyna trenera Edina Terzicia grała uważnie, była niezwykle zdyscyplinowana i do końca meczu nie pozwoliła się zaskoczyć. Co więcej, w 83. minucie gola na 2:0 strzelił Julian Ryerson. Gospodarze tylko przyglądali się, jak rywale wymieniali kolejne podania.
Po raz ostatni Borussia pokonała Bayern w Bundeslidze 3:2 w listopadzie 2018 roku. Z kolei na Allianz Arenie BVB ostatni raz wygrało cztery lata wcześniej 3:0. Zwyciężając w sobotę piłkarze z Dortmundu wyraźnie przybliżyli do mistrzostwa Bayer Leverkusen. Sami zajmują czwarte miejsce w tabeli i mają na koncie 53 punkty.
Bayern Monachium - Borussia Dortmund 0:2 (0:1)
Bramki: Adeyemi (10.), Ryerson (83.)