Jagiellonia Białystok - Radomiak: wynik i relacja - PKO BP Ekstraklasa

06/08/2022, 18:33 GMT+2

Radomiak pokonał w Białymstoku Jagiellonię 2:1 (0:1) w sobotnim meczu 4. kolejki PKO BP Ekstraklasy. Dla piłkarzy z Radomia było to premierowe zwycięstwo w nowym sezonie. Gola na wagę trzech punktów strzelili w doliczonym czasie gry. Gospodarze kończyli mecz w dziewięciu.

Na początku przeważali goście, którzy już w 5. minucie mieli szansę na objęcie prowadzenia. Leandro z prawej strony dośrodkował w pole karne Jagiellonii, akcję zamykał Roberto Alves, ale z pięciu metrów trafił w boczną siatkę bramki gospodarzy. Z czasem to Jagiellonia przejęła inicjatywę i szybko to udokumentowała - w 12. minucie płaskim strzałem ze środka pola karnego bramkę zdobył Marc Gual.
Co prawda sędzia liniowy podniósł chorągiewkę, informując o pozycji spalonej, ale po analizie VAR bramka hiszpańskiego napastnika została uznana. Już w kolejnej akcji Radomiak mógł wyrównać, ale piłka po strzale głową Mauridesa minimalnie minęła słupek bramki Jagiellonii. W 32. minucie znakomicie zachował się bramkarz białostoczan Zlatan Alomerović, broniąc strzały Leandro i Mauridesa.

VAR nie pomógł Jagiellonii

W 38. minucie po drugiej stronie boiska szansę miał Gual, ale uderzył zbyt lekko, by zaskoczyć bramkarza Radomiaka Gabriela Kobylaka. Emocje jeszcze wzrosły w samej końcówce tej połowy. Najpierw sędzia Krzysztof Jakubik zdecydował o rzucie karnym dla Jagiellonii, ale po analizie VAR zmienił swoją decyzję. Tuż przed końcem połowy Jagiellonia straciła jednego zawodnika. Drugą żółtą kartką ukarany bowiem został młody defensor Mateusz Skrzypczak i mecz skończył z czerwoną.
Scenariusz drugiej połowy był łatwy do przewidzenia - Jagiellonia postawiła na defensywę, próbując wynik utrzymać, goście dążyli przynajmniej do wyrównania. W 50. minucie gospodarzy przed utratą bramki uratował Alomerović, który zdołał zbić na poprzeczkę uderzenie Mateusza Grzybka, po czym Raphael Rossi - z pola karnego - fatalnie spudłował, uderzając głową.
W 63. minucie padł gol dla gości. Po analizie VAR sędzia Jakubik ocenił, że w walce o piłkę Bogdan Tiru dotknął w polu karnym piłki ręką, a rzut karny wykorzystał Filipe Nascimento.

Niecałe dziesięć minut później również analiza VAR była konieczna do ostatecznej decyzji sędziego, który najpierw pokazał Trubesze żółtą, a potem czerwoną kartkę za faul na Nascimento.

Świetny Alomerović skapitulował po raz drugi

Grając już w dziewiątkę, Jagiellonia długo skutecznie się broniła, tylko sporadycznie przechodząc z piłką na połowę gości. Goście mieli kilka okazji - w 80. minucie Lisandro Semedo nie wykorzystał sytuacji sam na sam z Alomeroviciem, w 89. serbski bramkarz Jagiellonii obronił groźny strzał z ostrego kąta Dawida Abramowicza, a w doliczonym czasie głową przestrzelił ze środka pola karnego Leandro.
Gdy wydawało się, że białostoczanie zdołają w takich okolicznościach wywalczyć jeden punkt, w ostatniej akcji meczu Leandro zagrał w pole karne, a zamykający akcję Maurides z dwóch metrów bez trudu trafił do bramki.

Jagiellonia Białystok - Radomiak Radom 1:2 (1:0)
Marc Gual (12) - Filipe Nascimento (63-karny), Maurides (90+4).
Żółta kartka - Jagiellonia: Mateusz Skrzypczak, Jesus Imaz, Bogdan Tiru. Radomiak: Filipe Nascimento, Maurides, Roberto Alves, Luis Machado.
Czerwona kartka (za drugą żółtą) - Jagiellonia: Mateusz Skrzypczak (44). Czerwona kartka - Jagiellonia: Andrzej Trubeha (70-faul).
Sędzia: Krzysztof Jakubik (Siedlce). Widzów: 9113.
Jagiellonia Białystok: Zlatan Alomerovic - Bogdan Tiru, Mateusz Skrzypczak, Bojan Nastic - Tomas Prikryl, Martin Pospisil (64. Taras Romanczuk), Oliwier Wojciechowski (46. Nene), Bartłomiej Wdowik - Jesus Imaz (84. Bartosz Bida), Marc Gual (56. Andrzej Trubeha), Fedor Cernych (84. Wojciech Łaski).
Radomiak Radom: Gabriel Kobylak - Mateusz Grzybek (79. Dariusz Pawłowski), Mateusz Cichocki, Raphael Rossi, Dawid Abramowicz – Thabo Cele (84. Dominik Sokół), Filipe Nascimento (71. Daniel Łukasik), Roberto Alves, Leandro, Luis Machado (46. Lisandro Semedo) – Maurides.
Autor: br / Źródło: PAP