Piast Gliwice pokonał Wartę Poznań i oddalił się od strefy spadkowej

26/04/2024, 21:41 GMT+2

Piast Gliwice wygrał u siebie z Wartą Poznań 2:0 w meczu otwierającym 30. kolejkę PKO BP Ekstraklasy. Oba zespoły przystąpiły do piątkowego spotkania z zamiarem oddalenia się od strefy spadkowej tabeli. Drużynę gości dzielą od niej zaledwie cztery punkty.

Piast Gliwice - Lech Poznań w 1. kolejce PKO BP Ekstraklasy 2023/24 (Newspix)

Warta wygrała bez straty gola trzy wcześniejsze ekstraklasowe starcia w Gliwicach, ale ta seria została przerwana.

Lepsza skuteczność Piasta

Gospodarze zagrali w piątek bez pauzującego za żółte kartki kapitana i filaru obrony Jakuba Czerwińskiego. Piłkarze długo się rozkręcali, w efekcie pierwsza połowa dopiero przed przerwą nabrała rumieńców.
Drużyna trenera Aleksandara Vukovicia w miarę upływu czasu coraz częściej zagrażała Jędrzejowi Grobelnemu. Bramkarz gości obronił silny strzał Arkadiusza Pyrki, a potem uratowała go poprzeczka po mocnym uderzeniu Miłosza Szczepańskiego. Z kolei w 43. minucie zza linii pola karnego do siatki trafił Kamil Wilczek. Napastnik Piasta tuż przed rozpoczęciem spotkania wskoczył do wyjściowego składu w miejsce Jorge Feliksa.
Po zmianie stron pierwsi szansę na zdobycie bramki mieli aktywniejsi w tej części goście. Niilo Maenpaa sprawdził koncentrację bramkarza Piasta uderzeniem głową, lecz ten z trudem wybił piłkę poza boisko. Później do remisu powinien doprowadzić Adam Zrelak, ale po długim podaniu Tomasa Prikryla trafił z pięciu metrów w słupek.
Po drugiej stronie boiska w 85. minucie mecz mógł zamknąć wprowadzony chwilę wcześniej do gry Michał Chrapek. Strzelił z pięciu metrów, ale nie dał rady pokonać bramkarza rywali. Chwilę później zrobił to jednak Grzegorz Tomasiewicz, dobijając obronione przez Grobelnego uderzenie Serhija Krykuna.

Piast Gliwice - Warta Poznań 2:0 (1:0)

Bramki: 1:0 Kamil Wilczek (43), 2:0 Grzegorz Tomasiewicz (89)
Sędzia: Tomasz Musiał (Kraków). Widzów: 3 536.
Piast Gliwice: Frantisek Plach - Arkadiusz Pyrka, Ariel Mosór, Tomas Huk, Tomasz Mokwa - Michael Ameyaw (90. Piotr Urbański), Patryk Dziczek, Miłosz Szczepański (84. Serhij Krykun), Grzegorz Tomasiewicz, Tihomir Kostadinov (84. Michał Chrapek) - Kamil Wilczek (71. Miguel Munoz).
Warta Poznań: Jędrzej Grobelny - Jakub Bartkowski (79. Maciej Żurawski), Dawid Szymonowicz, Bogdan Tiru - Mohamed Mezghrani (86. Stefan Savic), Mateusz Kupczak, Niilo Maenpaa, Konrad Matuszewski (66. Tomas Prikryl) - Kajetan Szmyt, Adam Zrelak (79. Dario Vizinger), Miguel Luis (66. Marton Eppel).