Bayern Monachium - Borussia Dortmund: wynik i relacja - Superpuchar Niemiec

17/08/2021, 20:28 GMT+2

Emocji i goli na stadionie Signal-Iduna Park w Dortmundzie nie brakowało. Bayern Monachium pokonał Borussię 3:1 i wywalczył Superpuchar Niemiec. Na największe uznanie zasłużył Robert Lewandowski, który zdobył dwie bramki i zanotował asystę.

Wtorkowy mecz nie mógł nie zostać poprzedzony minutą ciszy dla legendarnego niemieckiego napastnika Gerda Muellera, który zmarł w sobotę. Były snajper Bayernu, mistrz świata z 1974, od lat zmagał się z chorobą Alzheimera. Miał 75 lat.
Później wszystkie oczy były zwrócone na murawę, a przede wszystkim dwóch zawodników: Roberta Lewandowskiego i Erlinga Haalanda. W korespondencyjnym pojedynku w 1. kolejce Bundesligi, górą był Norweg, który strzelił 2 gole i zanotował 3 asysty, a jego zespół rozbił Eintracht Frankfurt. "Lewy" musiał zadowolić się "jedynie" jednym trafieniem w remisowym spotkaniu z Borussią Moenchengladbach.
W pięciu ostatnich sezonach Bayern i BVB rywalizowały ze sobą o Superpuchar czterokrotnie. W ubiegłym roku zwyciężyli Bawarczycy, którzy ogólnie zdobyli trofeum osiem razy. Klub z Zagłębia Ruhry po raz ostatni podniósł puchar w 2019 roku, a wygrywał go sześciokrotnie.

Lewandowski – Haaland 1:0

Pierwsza połowa mogła się podobać. Obie drużyny nie kalkulowały, grały szybko i szukały swoich okazji. Więcej zagrożenia początkowo stwarzał Bayern. Niebezpieczny był zwłaszcza Kingsley Coman. "Lewy" był dość mało widoczny, często wracał się do środkowej strefy i pomagał w wyprowadzaniu akcji.
Gorąco pod bramką Bayernu zrobiło się po dwóch sytuacjach: Marco Reusa i Haalanda. W obu przypadkach kapitalnie interweniował bramkarz Manuel Neuer.
Z drugiej strony, Borussia popełniała coraz więcej błędów w obronie. Dzięki temu przypomniał o sobie Lewandowski, który świetnie odnalazł się w polu karnym i oddał potężny strzał, ale piłka trafiła w plecy Axela Witsela. W 41. minucie Polak nie zmarnował już swojej szansy.
Haaland praktycznie bez walki oddał piłkę Nicolasowi Suele, a ten od razu rozpoczął kontrę, której zwieńczeniem było precyzyjne dośrodkowanie Serge'a Gnabry'ego i uderzenie głową Lewandowskiego. Kapitan reprezentacji Polski trafił w piłkę na tyle mocno, że bramkarz nie miał nic do powiedzenia. To jego szósty gol w jedenastym spotkaniu o Superpuchar Niemiec.
Chwilę później sędzia zakończył pierwszą połowę.

Piruet "Lewego", odpowiedź Reusa

Druga odsłona rozpoczęła się dla Bawarczyków idealnie. W 50. minucie fatalny błąd popełnił Felix Passlack, a Gnabry podał wzdłuż bramki. Lewandowski wykonał piruet w powietrzu, ale zdołał musnąć piłkę piętą i tym samym zanotował asystę przy trafieniu Thomasa Muellera. Niemiec trafił do pustej bramki z kilku metrów.
Żeby nie było tak kolorowo, Bayern stracił jednego z piłkarzy. Jeszcze w pierwszej połowie po jednym ze strać problemy z poruszaniem się miał Coman. Na początku drugiej części gry zastąpił go Leroy Sane.
Borussia, a zwłaszcza podrażniony Haaland, próbowała odpowiedzieć. Norweg nawet trafił do siatki po świetnym prostopadłym podaniu, jednak sędzia słusznie dopatrzył się spalonego. W 66. minucie wyręczył go Reus. Ofensywny pomocnik BVB popisał się kapitalnym uderzeniem wewnętrzną częścią stopy i Neuer został pokonany. 1:2 i eksplozja radości na Signal Iduna Park.

Pozbawił ich złudzeń

Zdobyta bramka sprawiała, że dortmundczycy ruszyli do ataku. Niestety niewiele później padli ofiarą braku koncentracji Manuela Akanjiego, który podał wprost pod nogi jednego z zawodników Bayernu, a ten natychmiast dograł do niepilnowanego Lewandowskiego. Polak spokojnie dopełnił formalności.
Była 74. minuta, Bayern prowadził 3:1 i Borussia musiała postawić wszystko na jedną kartę. Brakowało jednak pomysłu oraz sił.
Bayern wywalczył dziewiąty Superpuchar Niemiec.

Superpuchar NiemiecBorussia Dortmund – Bayern Monachium 1:3 (0:1)Bramki: Reus (64.) - Lewandowski (41., 74.), Mueller (50.)
Autor: PO/TG / Źródło: eurosport.pl