Popularne dyscypliny
Dyscypliny
Pokaż wszystko

Grażyna Rabsztyn: Pia Skrzyszowska za chwilę będzie szybsza ode mnie

Rafal Kazimierczak

Akt. 23/08/2023, 13:02 GMT+2

Jest najszybsza w Europie, eksperci są zgodni: to wielki talent. Pia Skrzyszowska wieczorem będzie walczyć o finał w biegu na 100 metrów przez płotki. - Te ponad cztery dekady to szmat czasu, za długo to trwa. Czekam niecierpliwie, żeby Pia pobiegła szybciej ode mnie. I ona to zrobi - mówi o młodszej koleżance kibicująca jej z całych sił Grażyna Rabsztyn, w roku 1980 rekordzistka świata.

Skrzyszowska awansowała do półfinału biegu na 100 m przez płotki na MŚ

Te ponad cztery dekady to szmat czasu, za długo to trwa. Czekam niecierpliwie, żeby Pia Skrzyszowska pobiegła szybciej ode mnie. I ona to zrobi, być może już w tym tygodniu, w Budapeszcie - mówi o młodszej koleżance kibicująca jej z całych sił Grażyna Rabsztyn, w roku 1980 rekordzistka świata na dystansie 100 metrów przez płotki.
Pia Skrzyszowska:
Sukcesy - złoto mistrzostw Europy 2022 w biegu na 100 m ppł. Rekord życiowy - 12,51 s (6.08.2002).
Grażyna Rabsztyn:
Sukcesy - trzy złota halowych mistrzostw Europy w biegu na 60 m ppł. Rekord życiowy na 100 m ppł. - 12,36 s (13.06.1980, wtedy był to rekord świata, do dziś jest to rekord Polski).
Wreszcie jest wielka szansa na to, by po długich 43 latach wynik Rabsztyn został poprawiony, nawet teraz, w najbliższych dniach, kiedy w Budapeszcie trwają lekkoatletyczne mistrzostwa świata. We wtorkowym biegu eliminacyjnym Skrzyszowska uzyskała awans z czasem 12,65 s. Półfinały zaplanowano na środę na godz. 20.45, wielki finał na czwartek - godz. 21.22.
picture

Pia Skrzyszowska o celach i przygotowaniach przed MŚ w Budapeszcie i IO w Paryżu

RAFAŁ KAZIMIERCZAK: Pani Grażyno, to zapytam na początek, jak wytrzymać te trzy biegi mistrzostw świata, dzień po dniu? Czym różni się turniejowe bieganie od tego w mityngach?
GRAŻYNA RABSZTYN: Tak myślę, co panu odpowiedzieć... Przygotowana do takiego wysiłku Pia na pewno jest, o jej formę nie ma co się martwić, więc ważne, żeby przez te trzy dni nie myślała tylko o sporcie, o zadaniach, które ją czekają.
Żeby poszła na spacer?
Tak jest, dokładnie o tym mówię, spacer zawsze jest dobrą odskocznią. Ja czytałam też książki. Albo robiłam sobie makijaż.
Słucham?
Tak, to nie żart. Ja akurat malowałam się tylko czasami i był to raczej dyskretny makijaż, ale przed finałem dużej imprezy malowałam się zawsze. Taki rytuał, naprawdę. Ważne, żeby czymś zająć myśli. Żeby nie siedzieć w hotelowym pokoju. Koncentracja koncentracją, ale trzeba zachować jakieś zdrowe proporcje.
picture

Grażyna Rabsztyn (z lewej) do dziś jest rekordzistką PGrażyna Rabsztyn (z lewej) do dziś jest rekordzistką Polski

Foto: Getty Images

Panie się znacie, rozmawiałyście, może coś jej pani doradzała?
Kilka razy spotkałyśmy się w Warszawie, na AWF-ie, ale trudno nazwać to znajomością.
Przyglądała się pani jej treningom?
Akurat nie miała wtedy zajęć płotkarskich, tylko sprinterskie. I mogę powiedzieć, że do sprintu Pia ma niesamowity dar, najzwyczajniej w świecie jest bardzo szybka. Dużo zawodniczek, w tym ja, taką szybkość wypracowują latami. Ona dostała ją w darze.
Pia Skrzyszowska
Jak to pani też, skoro pani z sukcesami biegała w sprinterskiej sztafecie?
Tak, biegałam, właśnie dzięki tej wypracowanej szybkości. Ale ja nie jestem fanką łączenia płotków ze sprintem, to znaczy łączenia tego na krótko przed zawodami. Bieganie płaskiej stumetrówki przed startem na płotkach nie jest wskazane. Dlaczego? Była taka Amerykanka Gail Devers...
Znakomita zawodniczka, mistrzyni świata na 100 m i płaskie, i z płotkami.
No właśnie. Ona była tak szybka, że przeważnie gdzieś tam w jakiś płotek uderzała, nie mieściła się między nimi i dochodziło do dramatów.
Pamiętam te igrzyska w Barcelonie, w finale Devers przewróciła się na ostatnim płotku, a biegła po złoto.
Tak, dramat. Widzi pan, bieg płotkarski to bardzo trudna, techniczna konkurencja. Trzeba być szybkim, ale maksymalnej szybkości rozwinąć nie można. Tu ważny jest rytm między płotkami i technika ich pokonywania.
Nie przeszarżować.
Dobrze pan to ujął. To taki reżim, żeby utrzymywać szybkość na wodzy, a przy tym utrzymywać też rytm - zejście z płotka, trzy kroki biegowe i znowu płotek. Ja te moje 12,36 uzyskałam tak, że rozpędzałam się do piątego, może szóstego płotka. A potem miałam wrażenie, że hamuję. Mierzyłam 175 cm, nie byłam bardzo wysoka, ale przez ten wzrost problemy już się zaczynały. Ja w ogóle uważam, że płotki powinny być wyższe, nie 84 cm, a okolice 90. Mogłyby startować wyższe dziewczyny, a ich rywalizacja byłaby atrakcyjniejsza dla kibiców.
Pia ma dobre warunki fizyczne do uprawiania tej konkurencji?
Idealne. Bardzo fajne proporcje, optymalna budowa. Wydaje mi się, że ona z ta swoją imponującą szybkością musi się jeszcze oswoić, połączyć ją z techniką płotkarską. Tak, żeby wszystko wychodziło na sto procent. To wymaga czasu, ale spokojnie, ona ma dopiero 22 lata.
Dobrze, a jakieś słabe punkty w jej bieganiu przez płotki pani widzi?
Powtórzę: ona ma 22 lata, bardzo młodziutka jest. Jedyne, czego jej potrzeba, to doświadczenie. A ono będzie przychodziło z każdym sezonem.
Pani Grażyno, ten pani rekord Polski utrzymuje się już dosyć długo, od 1980 roku, po drodze żadnej z naszych płotkarek nie udało się z nim rozprawić. Pia panią zdetronizuje?
Ależ oczywiście, a ja jej tego bardzo życzę. Bardzo jej kibicuję.
Żeby wymazała panią z tabel?
Tak, tak i jeszcze raz tak. Te ponad cztery dekady to szmat czasu. Już wystarczy, za długo to trwa. Czekam niecierpliwie, żeby Pia pobiegła szybciej ode mnie. I ona to zrobi, już niedługo to zrobi.
To odważnie zapytam - w tym tygodniu, w Budapeszcie?
Oczywiście, dlaczego nie? Jeżeli wyjdzie jej fajny bieg, to już za chwilę Pia będzie szybsza ode mnie. To ona będzie rekordzistką Polski. Nie mogę się tego doczekać.
Czyli według pani Pia będzie biegała w finale?
Poziom jest bardzo wysoki, decydować będą setne sekundy. Jeżeli Pia awansuje do finału, będzie to jej sukces. Powtórzę. Ona ma wielki talent. I czas, żeby się rozwijać.
dołącz do Ponad 3 miliony użytkowników w aplikacji
Bądź na bieżąco z najnowszymi newsami, wynikami i sportem na żywo
Pobierz
Udostępnij
Reklama
Reklama