Mistrzostwa Europy w lekkoatletyce Rzym 2024. Wojciech Nowicki złotym medalistą w rzucie młotem

Akt. 09/06/2024, 22:37 GMT+2

Wojciech Nowicki wygrał konkurs rzutu młotem podczas lekkoatletycznych mistrzostw Europy w Rzymie. Polak wyprzedził Węgra Bence Halasza oraz Ukraińca Mychajło Kochana. Inny z Biało-Czerwonych, Paweł Fajdek, uplasował się na szóstym miejscu.

Tokio. Nowicki pierwszy, Fajdek trzeci! Zobacz skrót finałowego konkursu rzutu młotem

Nowicki oraz Fajdek zakończyli eliminacje w skrajnie różnych nastrojach. Ten pierwszy szybko zapewnił sobie awans. 79 metrów oznaczało zwycięstwo w kwalifikacjach.
Ten drugi, startujący w grupie A, po próbie na odległość 75,17 m musiał z kolei czekać na wyniki zawodników z grupy B. Finalnie zajął dość odległe, 11. miejsce.

Wielki rzut na wagę złota

Sam konkurs również zdecydowanie lepiej otworzył broniący tytułu Nowicki. Reprezentant Podlasia Białystok już po pierwszej kolejce był liderem, a w drugiej serii mocno postraszył rywali, uzyskując rezultat powyżej 80 metrów (80,14 m).
Niestety, w czwartej kolejce przebił go Halasz (80,49 m), a w piątej Polaka prześcignął także Kochan (80,10 m).
W ostatniej serii aktualny mistrz olimpijski pokazał klasę, bijąc rekord sezonu (80,95 m) i zdobywając trzeci tytuł mistrza Europy w karierze. A zarazem trzeci z rzędu.
Gorzej spisał się Fajdek. Pięciokrotny mistrz świata w swojej najlepszej próbie - piątej - posłał młot na odległość 77,50 m. Ten wynik dał mu szóste miejsce.
Medal Nowickiego jest trzecim dla Polski w trwających zawodach. W sobotę brązowe krążki wywalczyli Pia Skrzyszowska (100 metrów przez płotki) oraz Michał Haratyk (pchnięcie kulą).