Play-off NBA: Awans New York Knicks i Indiana Pacers do półfinału Konferencji Wschodniej

Akt. 03/05/2024, 10:59 GMT+2

Koszykarze New York Knicks wyeliminowali ekipę Philadelphia 76ers, natomiast Indiana Pacers okazali się lepsi w rywalizacji z Milwaukee Bucks. Teraz obie ekipy spotkają się w półfinale Konferencji Wschodniej. W latach 90. XX wieku ich mecze dostarczały ogromnych emocji.

Jeremy Sochan w turnieju Wschodzących Gwiazd NBA (Getty Images)

Mecz w Filadelfii obfitował w zwroty akcji. Lepiej zaczęli go Knicks, którzy już w pierwszej kwarcie wypracowali sobie 22-punktową przewagę. Gospodarze zniwelowali jednak stratę tuż przed końcem pierwszej połowy, a w trzeciej kwarcie prowadzili różnicą dziesięciu punktów.
Ostatnia kwarta zaczęła się przy remisie 83:83. Wynik remisowy 111:111 był także na niespełna pół minuty przed końcem spotkania. Wówczas kluczowy rzut za trzy punkty trafił strzelec Knicks Josh Hart. W końcówce obie ekipy skutecznie wykonywały rzuty wolne i nowojorczycy wygrali 118:115, a rywalizację do czterech zwycięstw 4-2.
Gości do zwycięstwa poprowadził Jalen Brunson, uzyskując 41 punktów i 12 asyst. Wśród 76ers najlepszy był Joel Embiid - 39 pkt i 13 zbiórek.

Jalen Brunson poprowadził Knicks do awansu

Brak Giannisa, brak awansu

Emocji nie było natomiast w Milwaukee. Bucks, osłabieni brakiem kontuzjowanego Giannisa Antetokounmpo mistrzowie z 2021 roku, prowadzili tylko na początku meczu. Później wydarzenia na parkiecie kontrolowali Pacers, którzy wygrali 120:98, a całą rywalizację 4-2.
Aż sześciu zawodników Pacers zdobyło więcej niż 10 punktów. Najskuteczniejszy był rezerwowy Obi Toppin - 21 pkt. Dla Bucks 28 pkt uzyskał Damian Lillard.
Knicks i Pacers pierwszy mecz rozegrają w poniedziałek, w Nowym Jorku.

Zacięta rywalizacja

W latach 1990-2000 ich rywalizacja była jedną z najbardziej zażartych w całej NBA. Przez lata dodatkowo napędzały ją animozje między obrońcą Pacers Reggie Millerem i… kibicem Knicks, reżyserem Spike’em Lee. W tamtym okresie obie ekipy spotykały się w fazie play-off aż sześć razy.
Mecze pomiędzy tymi zespołami były bardzo fizyczne, nie brakowało ostrych fauli, ale także momentów, które na stałe zapisały się w historii ligi, jak 25 punktów Millera w czwartej kwarcie finałów konferencji w 1994 czy czteropunktowa akcja Larry’ego Johnsona z końcówki meczu numer trzy w finałach z 1999 r.
Gwiazdy lat 90. Patrick Ewing (Knicks) i Reggie Miller (Pacers)
Ich ostatnie spotkanie w fazie play-off miało miejsce w 2013 roku, wówczas Pacers wygrali w sześciu meczach.
W drugiej rundzie, czyli półfinale Konferencji Wschodniej, jest też ekipa Boston Celtics, ale czeka na wyłonienie rywala. Cleveland Cavaliers prowadzi z Orlando Magic 3-2.