Boston Celtics pędzą po mistrzostwo NBA. Są na ostatniej prostej

Akt. 13/06/2024, 07:53 GMT+2

Koszykarze Boston Celtics na ostatniej prostej do rekordowego 18. tytułu mistrzowskiego. W trzecim meczu finałowym pokonali w Dallas miejscowych Mavericks 106:99. Celtowie z piątku na sobotę polskiego czasu mogą już świętować.

Boston Celtics grają fenomenalnie

Było to piąte w tym sezonie starcie obu ekip i piąta wygrana Bostonu i podobnie jak mecz finałowy numer dwa zakończyło się sześciopunktową różnicą. Ale i tym razem łatwo dla pędzących po rekordowy tytuł nie było.
Jeszcze na początku trzeciej kwarty Dallas po rzucie swojego lidera Luki Donczicza prowadziło (53:52). Wtedy Boston napędzany geniuszem Jaysona Tatuma i Jaylena Browna (zdobyli w całym meczu 30 i 31 punktów) włączył najwyższy bieg. Odskoczył na 15 punktów, na początek ostatniej kwarty powiększył prowadzenie do 21 punktów (91:70), ale to nie był koniec spotkania i emocji.
Gospodarze spróbowali jeszcze desperackiego pościgu. Odrobili część strat, nawet zbliżyli się do Celtów na trzy punkty (92:95)! Bez Donczicza, wyleciał za szósty faul na niespełna pięć minut przed końcem, misja dogonienia rywali okazała się niemożliwa. 35 punktów Kyriego Irvinga okazało się niewystarczające przy braku większego wsparcia graczy drugoplanowych.

Boston: nie ma odpoczynku, tylko zwycięstwo

Ekipa z Bostornu dowiozła trzecie zwycięstwo w finale do końca, ale nie zamierza odkorkowywać butelek z szampanem.
- Nie ma odpoczynku ani niczego w tym stylu. Jesteśmy skupieni na zwycięstwie. W piątek czy jakikolwiek inny dzień, nieważne, ile to potrwa. To nasze motto – Tatum zapewnił, że rozprężenia w zespole nie będzie.
- Mieliśmy szansę, była okazja wyrwać to zwycięstwo. Bardzo chciałbym być na boisku w końcówce, ale czasu nie cofniemy - powiedział z kolei Donczicz.
Celtics już w piątek w hali przeciwnika mogą zapewnić sobie 18. mistrzostwo w historii, ale pierwsze od 2008 roku i zaledwie drugie od 1986. Na liście wszech czasów na razie pierwsze miejsce dzielą z Los Angeles Lakers, którzy również mogą się pochwalić 17 tytułami.

Bezradny Luka Donczicz

Za ekipą z Bostonu przemawia wszystko, w tym statystyka - żadna ze 156 drużyn, które w przeszłości przegrywały w fazie play-off 0-3, nie zdołała odwrócić losów rywalizacji na swoją korzyść.
- No to musimy przejść do historii. Zagrać tak, jakby od tego zależało nasze życie - skomentował środkowy Mavericks Dereck Lively.
Dallas Mavericks - Boston Celtics 99:106
(stan rywalizacji do czterech zwycięstw: 3-0 dla Celtics)