Dallas Mavericks z pierwszym zwycięstwem w finale NBA

15/06/2024, 07:30 GMT+2

Po trzech bolesnych przegranych, koszykarze Dallas Mavericks pokonali u siebie Boston Celtics 122:84 w czwartym meczu finału ligi NBA. Sytuacja zespołu ze stanu Teksas pozostaje jednak bardzo trudna. W serii do czterech zwycięstw przegrywają 1-3. Kolejne spotkanie odbędzie się w poniedziałek w Bostonie.

Boston Celtics - Miami Heat w 7. meczu finału KonferencjI Wschodniej

Będący "pod ścianą" Mavericks zagrali niemal perfekcyjny mecz i uniknęli świętowania przez Celtics mistrzostwa w ich hali. Wyrównana walka trwała tylko przez kilka minut. Już po pierwszej kwarcie gospodarze prowadzili różnicą 13 punktów, a na przerwę schodzili wygrywając 61:35.
W drugiej połowie obraz nie uległ zmianie. W ostatniej części gry w obu drużynach na parkiecie przebywali rezerwowi, a przewaga Mavericks wzrosła aż do 48 punktów.
Ostatecznie wygrali różnicą 38 punktów, która jest trzecią najwyższą w historii finałów. Wyższe zwycięstwa odnotowali jedynie Chicago Bulls w meczu z Utah Jazz (96:54) w 1998 roku i Celtics w starciu z Los Angeles Lakers (131:92) w 2008.
Celtics doznali pierwszej porażki od 9 maja. W tym czasie odnieśli 10 zwycięstw, m.in. eliminując w finale Konferencji Wschodniej ekipę Indiana Pacers 4-0.

Luka Doncicz poprowadził Dallas do wygranej

Celtowie chcą świętować u siebie

Grę Teksańczyków napędzały ich największe gwiazdy - Luka Doncicz i Kyrie Irving. Słoweniec w 33 minuty zdobył 29 punktów, a Irving w 31 minut uzyskał 21 pkt. Wśród Celtics najwięcej - 15 pkt - miał Jayson Tatum. Podstawowa piątka bostończyków do kosza trafiła tylko 14 z 41 rzutów (34 proc.).
- Wiedzieliśmy, że musimy wygrać. Wszyscy byliśmy pełni energii, skupieni na obronie. Teraz będziemy musieli dalej grać w ten sam sposób - powiedział Doncicz, który co ciekawe, nie trafił żadnego z ośmiu oddanych rzutów za trzy punkty.
Aby zdobyć drugie w historii klubu mistrzostwo, Mavericks wciąż jednak potrzebują niemal cudu. Żadna ze 156 drużyn, które w przeszłości przegrywały w play off 0-3, nie zdołała bowiem odwrócić losów rywalizacji na swoją korzyść.
Celtics natomiast w poniedziałek we własnej hali będą mogli zapewnić sobie 18. mistrzostwo w historii, ale pierwsze od 2008 roku i zaledwie drugie od 1986. Na liście wszech czasów na razie pierwsze miejsce dzielą z Los Angeles Lakers, którzy również mogą się pochwalić 17 tytułami.