Rywalizacja jak marzenie. Siódmy mecz rozstrzygnie sprawę awansu

Akt. 17/05/2024, 12:07 GMT+2

Takiego zwycięstwa nie spodziewał się chyba nikt. Koszykarze Timberwolves w Minneapolis rozgromili broniących tytułu Denver Nuggets 115:70. W rywalizacji play-off o awans do finału Konferencji Zachodniej jest remis 3-3. Siódme, decydujące spotkanie odbędzie się w niedzielę na parkiecie mistrza.

Miami Heat - Denver Nuggets w finale NBA 2023

W drugim meczu tej serii drużyna Leśnych Wilków nieoczekiwanie rozbiła na wyjeździe ekipę z Kolorado 106:80, obejmując prowadzenie 2-0. Trzy kolejne spotkania przegrała, ale teraz przerwała tę serię i doprowadziła do remisu, wygrywając różnicą aż 45 punktów, najwyższą w play off NBA od 2015 roku, kiedy to Chicago Bulls zdobyło o 54 pkt. więcej od Milwaukee Bucks.
W spotkaniu w Target Center w Minneapolis gospodarze dominowali rywali od samego początku. Już pierwszą kwartę wygrali 31:14, do przerwy prowadzili 59:40, a zakończyli mecz popisem defensywnym w czwartej odsłonie, wygranej 29:9 (w pewnym jej momencie mieli serię 24:0).

Anthony Edwards i Mike Conley zagrali bardzo dobrze

Liderem zwycięzców był Anthony Edwards, porównywany coraz częściej do Michaela Jordana, który zdobył 27 punktów, miał po cztery zbiórki i asysty oraz trzy przechwyty. Wspierali go niezwykle skuteczny tego dnia Jaden McDaniels - 21 pkt. (8 celnych na 10 rzutów z gry), wracający do drużyny po nieobecności w poprzednim spotkaniu rozgrywający Mike Conley - 13 i pięć asyst, Karl-Anthony Towns - 10 pkt. i 13 zbiórek oraz rezerwowy Naz Reid - 10 i 11 zbiórek. Najlepiej zbierającym spotkania był francuski środkowy Rudy Gobert, który wywalczył pod tablicami 14 piłek i dodał osiem punktów.
- Chłopaki po prostu wierzą w siebie. Myślę, że porażek w trzech poprzednich meczach byliśmy sami sobie winni – powiedział Edwards.
Serbski lider gości, zdobywca tytułu MVP sezonu zasadniczego Nikola Jokić uzyskał tym razem 22 pkt., miał dziewięć zbiórek i tylko dwie asysty. Aaron Gordon zanotował 12 "oczek" i osiem zbiórek, a Jamal Murray - 10 pkt., przy zaledwie czterech celnych z 18 prób z gry. Tylko ta trójka uzyskała dwucyfrową zdobycz punktową wśród pokonanych.

Jokić tym razem nie uratował Nuggets

Timberwolves mieli 46,5 proc. (40/86) skuteczność z gry i 37,5 proc. (15/40) z dystansu, Nuggets - odpowiednio - 30,2 (26/86) i 19,4 (7/36). Rezerwowi gospodarzy wygrali rywalizację punktową ze swoimi odpowiednikami 36:9.

Dwa niechlubne rekordy

- Dużo rozmawialiśmy przed meczem o odzyskaniu naszej przewagi, naszej śmiałości oraz o nieco bardziej swobodnej i prostszej grze. Po prostu czułem, że nie wykorzystaliśmy jeszcze wszystkich swoich możliwości po obu stronach boiska - zaznaczył trener zwycięzców Chris Finch.
Koszykarze Denver doznali najwyższej w swojej historii porażki w fazie play-off NBA. Poprzednio było to 36 punktów różnicy. Rywalizację o zbiórki przegrali 43:62.
Trener Nuggets Michael Malone w ostatniej kwarcie zdjął z boiska Jokica i innych podstawowych graczy, oszczędzając ich na niedzielny mecz o wszystko na własnym parkiecie.
Warto dodać, że jeszcze nigdy w historii aktualny mistrz NBA nie przegrał w kolejnym sezonie meczu w play-off tak dużą liczbą punktów.

Wynik czwartkowego meczu 2. rundy play-off NBA

Konferencja Zachodnia
Minnesota Timberwolves - Denver Nuggets 115:70 (stan rywalizacji do czterech zwycięstw: 3-3)